Kolejne dziwne kształty na Marsie  

W 3474 dniu swojej dziesięcioletniej marsjańskiej misji, łazik Curiosity sfotografował skręcone filary skalne o intrygującym wyglądzie.

Obiekt wyglądem przypomina roślinę w piaskowym kolorze, wyrastającą ze skały.

„Kolce to najprawdopodobniej zacementowane wypełnienia dawnych pęknięć w skale osadowej” – napisał Instytut SETI na Twitterze. Według naukowców skała osadowa składa się z warstw piasku i wody. Reszta skały była wykonana z bardziej miękkiego materiału i uległa erozji.

Specyficzne formy mogły również zostać ukształtowane przez jedną trzecią w porównaniu z Ziemią lżejszą grawitację planety. SETI nie omówił jednak w swoim tweecie innych czynników środowiskowych. Nie określono również dokładnej wielkości formacji.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy łazik Curiosity natrafia na zaskakujące odkrycie skał mineralnych w kraterze Gale, miejscu jego eksploracji. Wcześniej, w lutym tego roku, naukowiec, biorąca udział w projekcie Curiosity, Abigail Fraeman, podzieliła się ekscytującym zdjęciem przedstawiającym skałę w kształcie kwiatu.

Obraz

Fraeman wyjaśniła, że tworzą ją minerały wytrącające się z wody. Struktury te są najbardziej widoczne w regionie Pahrump Hills, zostały zbudowane z soli zwanych siarczanami.

Obecnie łazik bada czerwoną planetę w Mirador Butte, miejscu na górze Sharp, zwanej także Aeolis Mons w kraterze Gale. W ostatniej aktualizacji misji zespół Curiosity ujawnił, że wspinaczka po terenie Mount Sharp jest niezwykle trudna. Kamera MastCam łazika ma pełne „ręce” roboty, wykonując masę zdjęć w tym krajobrazie.

Zespół misji ujawnił, że w kraterze Gale panuje duże zapylenie, ale Curiosity kieruje się pod górę w celu dalszych badań. „Nasza grupa ds. środowiska i atmosfery stale monitoruje atmosferę, obserwując zmętnienie atmosfery każdego sol (dzień marsjański) planu” – zakomunikował zespół misji na swoim blogu.

Czytaj także: Mars First Minute!