Chiny znacząco rozbudują swoją stację kosmiczną

Stacja kosmiczna Tiangong została uruchomiona pod koniec 2022 roku. Teraz planowana jest jej znacząca rozbudowa o kolejne moduły.

Obecnie Chińska stacja kosmiczna składa się z trzech modułów. Zgodnie z planami zostanie ona rozbudowana o kolejne trzy moduły. Ma ona stanowić alternatywę dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która niebawem zostanie wyłączona z użytkowania.

Chińska Akademia Techniki Kosmicznej (CAST) podczas międzynarodowej konferencji astronautycznej w Baku poinformowała także, że okres użytkowania stacji Tiangong będzie wynosił ponad 15 lat wobec wcześniej zapowiadanych 10 lat.

Po rozbudowie do sześciu modułów Tiangong ważyłaby 180 ton, zaledwie 40 proc. masy ISS, na której może przebywać siedmioosobowa załoga. Oczekuje się, że międzynarodowa stacja zakończy działalność po 2030 roku. Chińskie władze chcą, by ich kraj stał się do tego czasu mocarstwem w dziedzinie przestrzeni kosmicznej – czytamy na portalu.

Wraz z rozbudową stacji wzrośnie również możliwość jednoczesnego przebywania astronautów na orbicie jak i możliwość realizacji większej ilości eksperymentów. Obecnie na Tiangong może mieszkać w tym samym czasie jedynie trzech kosmonautów.

Determinacja Chin przy budowie własnej stacji kosmicznej wynika m.in. z faktu, że USA sprzeciwiły się, aby naukowcy z tego kraju mieli dostęp do prac prowadzonych na dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dodatkowo w tym roku Europejska Agencja Kosmiczna wydała oświadczenie, w którym nie dała europejskim astronautom „zielonego światła” na ewentualne ich podróże na Tiangong. To powoduje, że wyścig kosmiczny jeszcze bardziej przyspiesza.  

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Asteroida warta biliardy dolarów obiektem badań NASA

Grafika tytułowa: Nick Fewings / Unsplash