AI w służbie człowieka. Tym razem będzie badać dziury w drogach!

Koreański Instytut Inżynierii Lądowej i Technologii Budowlanych (The Korea Institute of Civil Engineering and Building Technology, KICT) opracował system oparty o sztuczną inteligencję. Jego zadanie to ocena stanu nawierzchni, odróżniając dziury w drogach od innych podobnie wyglądających obiektów.

Podczas międzynarodowej konferencji dotyczącej infrastruktury „Maireinfra 2023” KICT przedstawił projekt pod nazwą „Program filtrowania dziur drogowych”, mający na celu wspomaganie systemu awaryjnych remontów dróg.

Asfalt na jezdni ulega uszkodzeniu w wyniku dużej ilości wody deszczowej, która przedostaje się pod powierzchnię, osłabia grunt i w konsekwencji powoduje zapadnięcie się jezdni. W obecnej sytuacji klimatycznej w jakiej znajduje się Ziemia dochodzi do licznych nietypowych zjawisk jak np. ulewy czy ogromne opady śniegu.

Naukowcy z Korei Południowej analizując sytuację doszli do wniosku, że obecny system kontroli dróg jest niewystarczający, chociażby ze względu na ograniczoną moc obliczeniową. Potrzebny okazał się nowy system, który potrafi odfiltrować obiekty na przesłanym obrazie, które mogłyby zostać błędnie uznane za dziury więc np. cienie czy leżące opony.

Zespół badawczy KICT kierowany przez dr Moonsupa Lee opracował i wyszkolił algorytm sztucznej inteligencji, który skutecznie wyklucza obiekty inne niż dziury z informacji przesyłanych do serwera. Algorytm został zaprojektowany tak, aby wykorzystywać sprawdzone dziury i inne obiekty jako dane szkoleniowe w celu dalszego udoskonalania programu. System wykorzystujący program filtrowania dziur w nawierzchni ma co 3 godziny automatycznie przesyłać zweryfikowane informacje o dziurach do personelu odpowiedzialnego za utrzymanie dróg – czytamy na portalu.

Dr Moonsup Lee optymistycznie stwierdził, że nowo opracowany system skróci czas awaryjnego usuwania dziur na drogach.

Źródło: wnp.pl, pap

Czytaj też: Asteroida Bennu uderzy w Ziemie?

Grafika tytułowa: Possessed Photography / Unsplash