Chiński wahadłowiec uwolnił na orbicie tajne urządzenia?
Chiński wojskowy wahadłowiec, który kilka dni temu został wyniesiony na orbitę okołoziemską wypuścił tajemnicze urządzenia.
Chiński wojskowy wahadłowiec o nazwie Shenlong wyruszył w tajną misję, która była bardzo pilnie obserwowana przez inne kraje. Okazało się, że tuż po osiągnięciu docelowej orbity statek ten wypuścił tajemnicze urządzenia.
Shenlong umieścił na orbicie sześć urządzeń o również nieznanym przeznaczeniu. Obiekty zostały oznaczone jako A, B, C, D, E i F. Z dostępnych źródeł wynika, że niektóre z nich emitują sygnały, które przypominają te emitowane przez urządzenia, uwolnione w przestrzeń kosmiczną podczas poprzednich misji wahadłowca. Eksperci zwracają uwagę na to, że sygnały są przerywane i nie utrzymują się długo – czytamy na portalu.
Eksperci uważają, że podobnie jak przy wcześniejszej misji tego wahadłowca są to mikrosatelity. Ich przeznaczenie nie jest znane, być może Chiny testują pewne możliwości technologiczne.
Jest to już trzecia misja tego wahadłowca. Wcześniej w kosmosie przebywał 276 dni. Jest on zbliżony do amerykańskiego wahadłowca X-37B, który jest jednak bardziej zaawansowany technologicznie. Chiński statek został wyniesiony przez system nośny Chang Zheng 2F czyli Długi Marsz 2F.
Wcześniej chińska agencja informacyjna Xinhua podawała, że podczas lotu „zostanie przeprowadzona weryfikacja technologii wielokrotnego użytku oraz eksperymenty z zakresu nauk o kosmosie, aby zapewnić wsparcie techniczne na rzecz pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej”. Chińskie media dodały wtedy, że misja ma na celu demonstrację krajowych technologii kosmicznych wielokrotnego użytku, a także wykonanie eksperymentów, które nie zostały opisane.
Jeszcze w tym roku oczekuje się, że rakieta Falcon Heavy od SpaceX wyniesie w kosmos amerykański wahadłowiec X-37B w ramach misji USSF-52. Portal zwraca uwagę, że misje wojskowych wahadłowców na orbicie okołoziemskiej to kolejny przykład rywalizacji mocarstw w domenie kosmicznej.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Najstarsza czarna dziura we Wszechświecie? Teleskop Webba właśnie ją znalazł!
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash