ESA wykorzysta skały z kopalń, aby stworzyć Księżyc na Ziemi
Dwie najnowocześniejsze placówki Europejskiej Agencji Kosmicznej ściśle współpracują nad opracowaniem symulowanego środowiska księżycowego, które posłuży jako poligon doświadczalny dla przyszłych technologii eksploracyjnych.
Jak podano w komunikacie w ramach projektu grupa ekspertów ESA udała się niedawno do kopalni na Grenlandii – obsługiwanej przez Lumina Sustainable Materials – aby rozpocząć współpracę, której efektem będzie dostarczenie próbek skał lądowych o właściwościach podobnych do materiału znalezionego na Księżyc.
Zespół składał się z naukowców z ośrodka VULCAN zlokalizowanego w siedzibie ESA w Wielkiej Brytanii oraz ośrodka LUNA zlokalizowanego w Europejskim Centrum Astronautów ESA w Niemczech. Obydwa centra, których otwarcie ma nastąpić w 2024 r., wspierają przygotowania agencji do zrównoważonej, długoterminowej obecności ludzi i robotów na naturalnym satelicie Ziemi.
Obiekt LUNA
Projektowana obecnie we współpracy z Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) LUNA będzie zawierać szereg najnowocześniejszych obiektów, w tym dwa stanowiska testowe, które odtwarzają warstwę skał i pyłu pyłowego – znaną jako regolit – pokrywającą powierzchnię Księżyca.
Obiekt VULCAN
W VULCAN znajduje się kolekcja ziemskich próbek – lub analogów – symulujących księżycowy regolit, a naukowcy z ośrodka wykorzystują swoją wiedzę z zakresu geologii do wspierania rozwoju dwóch stanowisk testowych LUNA. Środowiska te zostaną wykorzystane do opracowania innowacyjnych technologii poszukiwawczych, w tym technologii wykorzystujących zasoby in situ w celu wykorzystania lokalnych materiałów księżycowych do wytwarzania na przykład tlenu, wody i materiałów budowlanych.
Główne stanowisko testowe zostało zaprojektowane tak, aby replikować powierzchnię 700 metrów kwadratowych księżycowej klaczy. Drugie, stosunkowo mniejsze stanowisko testowe będzie symulować zapylone środowisko wyżynne Księżyca, wykorzystując około 20 ton jasnej skały magmowej zwanej anortozytem – czytamy w komunikacie.
Wycieczka ta była nie tylko przygotowaniem do zakupu materiału symulującego dla LUNA, ale także umożliwiła zdobycie wiedzy specjalistycznej na temat postępowania z zakurzonym regolitem oraz protokołów dotyczących planowania, bezpieczeństwa i środków ochrony osobistej.
Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency) została utworzona na mocy Konwencji podpisanej w Paryżu 30 maja 1975 roku. Jest organizacją międzyrządową. Jej zadaniem jest realizacja wspólnego, europejskiego programu badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Agencja wspiera również rozwój nowoczesnego i konkurencyjnego przemysłu w państwach członkowskich.
W skład ESA wchodzi 22 państw członkowskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Polska (od listopada 2012 r.), Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Węgry i Włochy. Na podstawie osobnej umowy w pracach ESA uczestniczy również Kanada.
Źródło: ESA
Czytaj też: Chiński wahadłowiec uwolnił na orbicie tajne urządzenia?
Grafika tytułowa: Nicolas Thomas / Unsplash