Chińska obrona planetarna. Planowane jest uderzenie w asteroidę!
Chiny zmieniły między innymi datę misji, której celem jest zademonstrowanie możliwości zmiany orbity asteroidy, czyli ochrony naszej planety przed niebezpiecznymi obiektami.
Podczas Zgromadzenia Naukowego Komitetu Badań Kosmicznych (COSPAR) Li Mingtao z Narodowego Centrum Nauk Kosmicznych Chińskiej Akademii Nauk powiedział, że 2027 rok to nowa data rozpoczęcia misji, w ramach której jeden statek kosmiczny zderzy się z małą asteroidą, a drugi będzie obserwował to uderzenie.
Jak się okazuje nowa data jest o dwa lata późniejsza niż ta, którą inny chiński urzędnik ogłosił na konferencji w kwietniu 2023 r., stwierdzając, że start misji zaplanowano na 2025 r. Li Mingtao nie ujawnił jednak powodu tego opóźnienia.
Nowy cel dla misji
Li ujawnił, że celem misji będzie asteroida 2015 XF261, ciało o szacunkowej średnicy około 30 metrów. Jest to mniej więcej taki sam rozmiar jak wcześniejszy cel misji czyli 2019 VL5.
Powiedział, że oba statki kosmiczne zostaną wystrzelone razem w rakiecie Long March 3B w 2027 roku. Statek obserwacyjny przeleci obok Wenus, zanim dotrze w pobliże asteroidy na początku 2029 roku. Około trzech miesięcy później, w kwietniu 2029 roku, obiekt uderzający zderzy się z asteroidą z prędkością 10 kilometrów na sekundę. Stanie się to, gdy asteroida znajdzie się w odległości siedmiu milionów kilometrów od Ziemi.
Ten harmonogram oznaczałby, że uderzenie asteroidy nastąpiłoby w tym samym miesiącu, w którym inna bliska Ziemi asteroida, Apophis, przelatuje bardzo blisko Ziemi. Kilka agencji kosmicznych rozważa misje mające na celu jej zbadanie przed lub po przelocie. Li nie wspomniał o żadnych planach, ale zauważył, że 2029 będzie rokiem „świadomości asteroid i obrony planet”.
Obrona planetarna
Celem misji jest zademonstrowanie podejścia „kinetycznego impaktora” do obrony planetarnej poprzez pokazanie, jak uderzenie o dużej prędkości może zmienić orbitę asteroidy, aby zapobiec potencjalnej kolizji z Ziemią. NASA zademonstrowała tę samą koncepcję podczas swojej misji Double Asteroid Redirection Test (DART), która zderzyła się z księżycem krążącym wokół asteroidy Didymos w 2022 r. , zmieniając jej okres orbitalny o ponad pół godziny.
Chiny badają również koncepcje obserwatorium kosmicznego, które miałoby szukać planetoid bliskich Ziemi, podobnie jak misja NASA Near Earth Object Surveyor, która jest w trakcie opracowywania i ma zostać uruchomiona w 2027 r.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Nowo odkryta jaskinia na Księżycu. Będzie domem dla astronautów?
Grafika tytułowa: NASA Hubble Space Telescope / Unsplash