Chińska firma w pogoni za SpaceX. To koniec monopolu?

Chińska firma Landspace przeprowadziła test pionowego startu i lądowania na wysokości 10 kilometrów w kosmodromie Jiuquan w ramach prac nad rakietą orbitalną wielokrotnego użytku.

Rakieta nośna wielokrotnego użytku Zhuque-3 VTVL-1 do pionowego startu i lądowania wystartowała z obiektów Landspace w Jiuquan Satellite Launch Center na pustyni Gobi 11 września 2024 roku. Lot trwał 200 sekund i obejmował pierwszy wtórny zapłon w chińskich testach VTVL. Silnik wyłączył się po 113 sekundach lotu, osiągając wysokość 10 002 metrów, po czym nastąpiło około 40 sekundowe szybowanie. Lądowanie rozpoczęło się na wysokości 4 640 metrów, a testowy egzemplarz wylądował na lądowisku oddalonym o 3,2 kilometra od miejsca startu.

W styczniu Landspace przeprowadził 350-metrowy test VTVL przy użyciu artykułu testowego Zhuque-3 VTVL-1. Środowy udany test jest krokiem naprzód w rozwoju rakiety nośnej wielokrotnego użytku Zhuque-3. Dwustopniowy Zhuque-3 będzie miał średnicę 4,5 metra i całkowitą długość 76,6 metra. Będzie napędzany dziewięcioma silnikami Tianque-12B. Szacuje się, że ładowność na LEO wyniesie 21 000 kilogramów.

Lot na orbitę już tuż tuż…

W komunikacie Landspace poinformował, że dąży do pierwszego lotu orbitalnego w 2025 roku. Pierwszy odzysk i ponowne wykorzystanie pierwszego stopnia ma nastąpić w 2026 r.

Firma Landspace została założona w 2015 roku. Początkowo opracowała rakietę na paliwo stałe o nazwie Zhuque-1, która nie osiągnęła orbity podczas swojego jedynego lotu. Firma skoncentrowała się na Zhuque-2, rakiecie nośnej. Jej pierwszy lot zakończył się niepowodzeniem w grudniu 2022 r., ale w 2023 r. dwukrotnie osiągnęła orbitę.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Biegun południowy Księżyca. Z czym zmierzą się astronauci?

Grafika tytułowa: Alejandro Luengo / Unsplash