Ceny Galaxy S21 FE nie są już tajemnicą. I nie napawają optymizmem

Wg oficjalnej strony producenta będzie drogo, ale o tym, jak brak półprzewodników i inflacja przełożą się na ceny sprzętu w większym stopniu przekonamy się zapewne dopiero w lutym.

Spekulacje dotyczące cen Galaxy S21 FE to nie tylko przejaw zainteresowania tańszą wersją flagowego smartfona Samsunga, ale też swoisty barometr, pokazujący jak sytuacja gospodarcza przełoży się na ceny sprzętu elektronicznego w przyszłym roku. Producenci podzespołów, tacy jak TMSC, już kilka miesięcy temu zapowiedzieli, że szykują się do wzrostu cen nawet o 20%, a oficjalne – bo upublicznione przez Samsunga – ceny pierwszej premiery koreańskiej firmy w 2022 roku potwierdzają, że nadchodzi czas podwyżek. 

Więcej na ten temat: Samsung Galaxy S21 FE w pełnej krasie! To będzie hit?

Wg danych z oficjalnej irlandzkiej strony Samsunga, za wariant Galaxy S21 FE ze 128GB pamięci wewnętrznej trzeba będzie zapłacić 769 euro (ok 3570 zł), za 256GB – 839 euro (ok. 3900 zł). To więcej, niż za najtańsze modele podstawowego Galaxy S21, którego ceny w chwili premiery na początku roku zaczynały się od 799 dolarów, czyli ok. 3300 zł, co znacząco zmienia też politykę cenową Samsunga w zakresie premierowych cen swojej głównej linii i smartfonów FE – te drugie zazwyczaj były znacząco tańsze (w przypadku S20 i S20 FE ceny zaczynały się odpowiednio od 999 dolarów i 699 dolarów). 

Eksperci prognozują, że o ile inflacja i braki na rynku półprzewodników nie powinny odbić się na cenach flagowców, to mogą przyczynić się do podwyżki w przypadku modeli podstawowych i średniaków. Przypomnijmy, że premiery Galaxy S21 FE można spodziewać się już na targach CES na początku przyszłego roku, jednak smartfon ma być modelem przejściowym, przygotowującym Samsunga na bezproblemową premierę rodziny Galaxy S22. Dopiero po jej prezentacji będziemy mogli z większą pewnością powiedzieć, jak jeden z największych producentów sprzętu elektronicznego skorygował swoją politykę cenową. 

Źródło: Gadgets 360, zdjęcie: Technology Edge/ Twitter