Balon NASA bije rekord lotu na Antarktydzie
Naukowa misja balonowa NASA właśnie ustanowiła nowy rekord agencji, spędzając 57 dni unosząc się na niebie nad biegunem południowym.
Misja o nazwie Galaktyczne/Pozagalaktyczne Obserwatorium Terahercowe ULDB (GUSTO) wystrzeliła 31 grudnia gigantyczny balon naukowy ze stacji McMurdo na Antarktydzie. Balon utrzymywał się w powietrzu łącznie przez 57 dni, 7 godzin i 38 minut. Był to, jak na razie, najdłuższy lot ze wszystkich długoterminowych misji balonowych prowadzonych przez NASA przy użyciu ciężkiego ładunku.
W ramach projektu GUSTO zamontowano teleskop przywiązany do bezciśnieniowego balonu naukowego wielkości stadionu, który wzniósł się na wysokość ponad 38 100 metrów (125 000 stóp). Misja, początkowo zaplanowana na nieco ponad 60 dni, miała na celu sporządzenie mapy dużej części Drogi Mlecznej, w tym centrum galaktyki, wraz z pobliską galaktyką satelitarną, Wielkim Obłokiem Magellana.
Program NASA Long Duration Balloon zapewnia naukowcom możliwość przewożenia najnowocześniejszych ładunków na samym krańcu przestrzeni kosmicznej , dając im możliwość dokonywania przełomowych obserwacji kosmosu częściej i przy znacznie niższych kosztach niż w przypadku konwencjonalnych misji orbitalnych – powiedział Christopher Walker, który dowodził misją.
Teleskop zmierzył emisję węgla, tlenu i azotu z materii pomiędzy gwiazdami, aby pomóc naukowcom lepiej zrozumieć cykl życia gazu międzygwiazdowego w Drodze Mlecznej. Korzystne wiatry w stratosferze w połączeniu z dużą ilością energii słonecznej dostarczonej przez australijskie lato w regionie polarnym umożliwiły GUSTO pobicie rekordu czasu trwania NASA utrzymywanego wcześniej przez misję balonową Super Trans-Iron Galactic Element Recorder (SuperTIGER), która wystartowała w grudniu 2012 r. i nie trwała dłużej niż 55 dni.
Od zespołu operacyjnego w Peraton, przez producenta balonów w firmie Aerostar, po amerykańską Narodową Fundację Nauki i jej personel pomocniczy na Antarktydzie, a także zespół ds. zarządzania misją w NASA – każdy z nich odegrał kluczową rolę w powodzeniu tej misji co absolutnie pokazuje społeczności naukowej możliwości i wartość długotrwałego lotu balonem – powiedział Andrew Hamilton, pełniący obowiązki szefa Biura Programu Balonów NASA w ośrodku Wallops Flight Facility w Wirginii.
Misja GUSTO oficjalnie zakończyła się pod koniec lutego, kiedy balon i obserwatorium opadły na spadochronie i bezpiecznie wylądowały na Antarktydzie.
Źródło: space.com
Czytaj też: SpaceX dodaje testy do planowanego startu Starshipa
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash