SpaceX dodaje testy do planowanego startu Starshipa
SpaceX planuje zestaw testów, które planuje zrealizować w trakcie planowanego trzeciego startu swojej największej rakiety Starship. Zamierza m.in. zademonstrować możliwości potrzebne do wystrzelenia satelitów i lotu na Księżyc.
SpaceX poinformował, że planuje wystrzelenie statku Starship/Super Heavy podczas trzeciego zintegrowanego lotu testowego już 14 marca. Jednocześnie podano, że firma oczekuje na ostateczne zatwierdzenie przez organy regulacyjne. To wydaje się tylko kwestią czasu, ponieważ urzędnicy z Federalnej Administracji Lotniczej, oświadczyli w zeszłym miesiącu, że spodziewają się, że zaktualizowana licencja będzie gotowa na czas, aby umożliwić start w połowie marca.
Trzeci lot będzie przebiegał według innego scenariusza niż dwa pierwsze, które wymagały od statku Starship wykonania prawie jednego orbity przed ponownym wejściem i wodowaniem w pobliżu Hawajów około 90 minut po starcie z kompleksu Starbase w południowym Teksasie.
Scenariusz trzeciego lotu przewiduje wodowanie na Oceanie Indyjskim prawie 65 minut po starcie.
Nowy tor lotu umożliwia nam wypróbowywanie nowych technik, takich jak spalanie silników w przestrzeni kosmicznej, przy jednoczesnej maksymalizacji bezpieczeństwa publicznego – stwierdziła firma.
Jak podaje portal, odpalenie silnika Raptor w kosmosie, czego SpaceX nie próbowało, to jeden z nowych elementów dodanych do nadchodzącego startu. Kolejnym testem w locie dodanym do misji jest otwieranie i zamykanie drzwi ładowni, które będą wykorzystywane podczas przyszłych startów z satelitami Starlink.
SpaceX potwierdziło również, że podczas lotu przeprowadzi test transferu paliwa, przenosząc paliwo z jednego zbiornika do drugiego w statku Starship. Test ten, wsparty nagrodą NASA za demonstrację technologii Tipping Point, stanowi krok w kierunku przyszłych testów, w których jeden statek kosmiczny będzie przesyłał metan i ciekły tlen jako paliwo do innego statku kosmicznego na orbicie – czytamy także.
Możliwość ta jest niezbędna do wykorzystania statku Starship jako lądownika księżycowego w ramach programu NASA Human Landing System (HLS).
Jak wyjaśniono jeden statek kosmiczny miałby służyć jako magazyn paliwa na niskiej orbicie okołoziemskiej, zapełniany kolejnymi lotami „tankowców”. Następnie wystartuje lądownik księżycowy Starship, zostanie zatankowany w magazynie i poleci na Księżyc. Urzędnik SpaceX powiedział w styczniu, że do obsługi jednej misji HLS potrzebnych będzie „dziesięć” lotów tankujących.
Kiedy człowiek stanie na Księżycu?
Obecny harmonogram misji Artemis zakłada lądowanie człowieka na Księżycu w 2026 roku. Jednak w styczniu Elon Musk w wywiadzie powiedział, że lądowanie człowieka na Księżycu nastąpi „za niecałe pięć lat”, co sugerowałoby potencjalne opóźnienie sięgające nawet dwóch lat.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Nowe satelity od Iceye już na orbicie
Grafika tytułowa: Jérôme Boursier / Unsplash