Astronauci na ISS również chcą zdrowo spać. Pomaga im w tym nowa lampka!

Nowa lampka zamontowana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) świeci na czerwono i niebiesko. Wszystko to ma pomóc astronautom w osiągnięciu zdrowego snu podczas wielomiesięcznych misji.

Astronauci na ISS w ciągu doby doświadczają 16 wschodów i zachodów Słońca. Do tego dochodzi nieważkość i hałas dobywający się z urządzeń niezbędnych do utrzymania stacji i jej mieszkańców na orbicie.

Jak podaje Europejskia Agencja Kosmiczna, astronauta Andreas Mogensen zainstalował lampę w kabinie załogi trzeciego dnia swojego pobytu w kosmosie. Lampa jest kolejnym z urządzeń oświetleniowych na ISS, które mają stworzyć namiastkę przytulnego miejsca do spania. Wieczorem (według rytmu dobowego astronauty), światło lampy będzie czerwone, co ma symulować uspokajający zachód słońca przed snem – czytamy na portalu.

Poranek ma przypominać astronautom niebieskie światło lampki. Co ciekawe lampka tego typu była już testowana przez dwóch założycieli SAGA podczas ich trwającej dwa miesiące wyprawy na Grenlandię. Ich zdaniem podczas nocy polarnej odpowiedni kolor lampki pomagał im się zorientować w czasie.

Eksperci twierdzą, że światło słoneczne jest najważniejszym czynnikiem, jakiego używa nasze ciało do kalibracji naszych wewnętrznych zegarów. Od nich zależy nasz rytm dobowy. Dlatego astronauci na pokładzie ISS, w warunkach kilkunastu wschodów i zachodów słońca dziennie mogą potrzebować odrobiny sztucznego światła, aby wspomóc odpowiednie nastawienie swojego wewnętrznego zegara. I właśnie temu ma służyć lampa opracowana przez organizację o nazwie SAGA Space Architects – czytamy także.

Wraz z lampką na ISS testowane jest również urządzenie douszne, które na podstawie fal mózgowych będzie oceniać jakość snu danego astronauty. Zostało ono opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Aarhus w Danii. Wyniki badań na ISS mogą okazać się pomocne również na Ziemi, gdzie wiele osób cierpi na różnego rodzaju zaburzenia związane z zasypianiem jak i samym snem.

Źródło: spidersweb.pl

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył „prawie” życie na odległej planecie!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash