Astronauci na ISS również chcą zdrowo spać. Pomaga im w tym nowa lampka!

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zainstalowano nową lampkę, której zadaniem jest poprawa jakości snu astronautów podczas wielomiesięcznych misji kosmicznych. Światło lampki, zmieniające kolor z niebieskiego na czerwony, ma na celu synchronizowanie rytmu dobowego astronautów w trudnych warunkach nieważkości i hałasu. Na ISS, gdzie dzień i noc zmieniają się aż 16 razy w ciągu jednej doby, utrzymanie naturalnego cyklu snu jest wyzwaniem, a odpowiednie oświetlenie może okazać się kluczowe dla zdrowia astronautów.

Niebieskie światło, które emituje lampka, ma za zadanie przypominać poranne słońce i pomóc astronautom w przystosowaniu się do rozpoczynającego się dnia. Testy lampki przeprowadzone zostały już na Grenlandii, gdzie jej twórcy, założyciele firmy SAGA, sprawdzili, jak kolor światła może wpłynąć na poczucie czasu w warunkach nocy polarnej. Okazało się, że odpowiedni kolor oświetlenia pomaga utrzymać naturalny rytm dobowy nawet w skrajnych warunkach.

Wraz z lampką na ISS testowane jest również nowoczesne urządzenie douszne opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Aarhus w Danii. Urządzenie to monitoruje fale mózgowe astronauty, aby ocenić jakość jego snu. Dzięki tym badaniom możliwe będzie opracowanie bardziej precyzyjnych metod poprawy snu w warunkach kosmicznych. Wyniki testów mogą mieć także szerokie zastosowanie na Ziemi, pomagając w leczeniu zaburzeń snu, które dotykają coraz większą liczbę osób na całym świecie.

Nowa inicjatywa NASA na ISS stanowi kolejny krok w badaniach nad zdrowiem astronautów, szczególnie w kontekście długoterminowych misji, takich jak plany załogowych wypraw na Marsa. Skuteczne zarządzanie snem i regeneracją w przestrzeni kosmicznej może stać się kluczowe dla powodzenia przyszłych misji, a technologie opracowywane w tym celu mogą w przyszłości wpłynąć na poprawę jakości życia na Ziemi.

Źródło: spidersweb.pl

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył „prawie” życie na odległej planecie!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash