Astronauci mogą się odmłodzić? Nowe badania, a w tle leki genetyczne!

Badania wykazały, że czterech członków załogi Inspiration4, pierwszej w historii całkowicie cywilnej misji kosmicznej, podczas pobytu w kosmosie odmłodziło się genetycznie. Efekty nie trwały jednak zbyt długo.

Naukowcy próbują obecnie odkryć, w jaki sposób środowisko kosmiczne wpływa na ludzkie DNA.
Członkowie załogi Inspiration4 podczas swojej trzydniowej podróży w kosmos we wrześniu 2021 r. mieli napięty harmonogram. Zamiast po prostu unosić się w nieważkości i cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami ze zmodyfikowanej kapsuły kosmicznej Crew Dragon Resilience, oddali swoje ciała nauce.

Hayley Arceneaux , główny oficer medyczny misji i wyszkolony asystent lekarza, podczas lotu pobierała próbki krwi oraz wymazy ze wszystkich członków załogi. Po ich powrocie na Ziemię przeprowadzono serię testów, które trwały przez kilka miesięcy.

Wyniki tych eksperymentów opublikowano 11 czerwca tego roku, w trzech artykułach naukowych w czasopismach Nature i Nature Communications.

Testy wykazały, że środowisko kosmiczne wywiera szybko działający i głęboki wpływ na ludzki organizm, co można wykryć w markerach w krew już po kilku godzinach na orbicie – czytamy na portalu.

Wcześniejsze badania

Portal branżowy przypomina, że NASA, JAXA i Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadzały już wcześniej podobne eksperymenty z astronautami podczas długotrwałych pobytów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej , ale misja Inspiration4 zapewniła naukowcom możliwość zbadania najwcześniejszych etapów tych procesów indukowanych przez przestrzeń kosmiczną w organizmie człowieka.

Byli w kosmosie tylko przez kilka dni, ale już mogliśmy zobaczyć wczesne oznaki narażenia na loty kosmiczne na ciele, w tym zmiany w białkach i zmiany w ekspresji genów – powiedział Chris Mason, profesor genomiki, fizjologii i biofizyki w Weill Cornell Medicine.

Na przykład naukowcy zaobserwowali, że w przestrzeni kosmicznej zmniejszyły się markery wskazujące na starzenie się DNA, przez co DNA członków załogi wydaje się młodsze i zdrowsze. Markery te, zwane telomerami, to czapeczki chroniące chromosomy, o których wiadomo, że skracają się wraz z wiekiem, czynnikami środowiskowymi i stresem.

Jednak w przypadku uczestników Inspiration4 telomery wydłużyły się podczas misji kosmicznej. Naukowcy zaobserwowali już wydłużenie telomerów u astronauty NASA Scotta Kelly’ego, badając wpływ jego rocznego pobytu na orbicie w 2015 roku na jego organizm. Odkrycia były już wtedy zaskakujące, ponieważ badacze spodziewali się czegoś odwrotnego ze względu na wysoki poziom stresu, na jaki narażony jest organizm w przestrzeni kosmicznej – czytamy na portalu.

Naukowcy twierdzą, że zaobserwowanie takich efektów u członków załogi Inspiration4 już po kilku dniach w kosmosie było jeszcze bardziej nieoczekiwane.

Naukowcy uważają, że wydłużenie telomerów jest wyzwalane jako reakcja ochronna w wyniku narażenia na wyższe promieniowanie w przestrzeni kosmicznej. Podobne efekty zaobserwowano u alpinistów po zdobyciu najwyższych szczytów świata.

Badania mogą pomóc między innymi naukowcom zajmującym się medycyną na Ziemi w poszukiwaniu lekarstwa na dolegliwości genetyczne, które rujnują życie milionów dzieci na całym świecie, a na które obecnie nie ma lekarstwa

Misja Inspiration4 była prywatnym lotem kosmicznym wyczarterowanym przez miliardera Jareda Isaacmana i wystartowała 15 września 2021 r. Na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon nazwanej Resilience był Isaacman jako dowódca lotu, a także wspomniana Hayley Arcenaux, inżynier danych Chris Sembroski oraz geolog i specjalista ds. komunikacji naukowej Sian Proctor.

Źródło: space.com

Czytaj też: Naukowcy twierdzą, że niektóre rośliny są inteligentne

Grafika tytułowa: Brian McGowan / Unsplash