Ambitne plany TSMC

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) w 2024 roku uruchomi produkcję zaawansowanych chipów 4-nanometrowych.

Będzie to miało miejsce w nowej, wybudowanej kosztem 12 miliardów dolarów fabryce w Arizonie, informuje Bloomberg News.

TSMC najprawdopodobniej ogłosi to oficjalnie, gdy prezydent USA Joe Biden i sekretarz handlu Gina Raimondo odwiedzą Phoenix 6 grudnia.

Według zapowiedzi producenta, w tych zakładach będzie produkowane 20 000 płytek miesięcznie, ale produkcja może wzrosnąć w porównaniu z pierwotnymi planami, czytamy w raporcie Bloomberga. Jedna trzecia produkcji trafi do Apple.

Raport mówi, że oprócz Apple, klienci TSMC, w tym AMD i Nvidia, również poprosili koncern o wyprodukowanie bardziej wyrafinowanych chipów w fabryce w Arizonie.

W zeszłym tygodniu założyciel TSMC, Morris Chang, powiedział, że firma planuje produkcję chipów z zaawansowaną technologią 3-nanometrową w Arizonie, ale dodał, że plany nie zostały jeszcze sfinalizowane.

Dominująca pozycja Tajwanu jako producenta chipów wykorzystywanych w technologiach od telefonów komórkowych i samochodów po myśliwce wywołuje niepokój i obawy, że świat jest od niego zbyt zależny. Szczególnie w związku ze zgłaszaniem przez Chiny roszczeń do jego suwerenności.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa wydają miliardy na zachęty, aby skłonić firmy do produkcji chipów u siebie, zabiegając w szczególności o firmy tajwańskie.

Czytaj także: Wiemy gdzie TSMC wyprodukuje nowe procesory!