Amazon oskarżony o korzystanie z pracy przymusowej

Raport Tech Transparency Project (TTP), grupy badawczej należącej do organizacji pozarządowej Campaign for Accountability oskarża Amazon o współpracę z firmami korzystającymi z pracy niewolniczej.  

Chodzi o muzułmańską mniejszość Ujgurów, zamieszkującej chińską prowincję Xinjang. Była ona przedmiotem licznych naruszeń praw człowieka, w tym umieszczania w obozach internowania, stałego nadzoru, masowej sterylizacji i pracy przymusowej

Według TPP chińskie władze stosują „transfer siły roboczej”. Przenoszą przymusowo Ujgurów do fabryk w całych Chinach i umieszczając ich w obozach pracy i reedukacji.

Raport wskazuje pięć firm z listy dostawców Amazona, odpowiedzialnych za produkcję towarów marki Amazon, m. in. Echo, Fire TV, Kindle, szerokiej gamy niedrogich produktów sprzedawanych w ramach linii Amazon Basics i innych.

TTP ustaliło, że trzech dostawców Amazon — Luxshare Precision Industry, AcBel Polytech i Lens Technology bezpośrednio korzystało z pracy niewolniczej. Dwie inne firmy, GoerTek i Hefei BOE Optoelectronics, są pośrednio zaangażowane i rzekomo korzystają z dostawców, którzy zostali oskarżeni o stosowanie pracy przymusowej.

Standardy łańcucha dostaw Amazona wyraźnie wykluczają pracę przymusową. „Dostawcy Amazon nie mogą używać pracy przymusowej, niewolniczej, lub więziennej. Cała praca musi być dobrowolna, a pracownicy muszą mieć swobodę opuszczenia pracy. Także rozwiązania stosunku pracy lub innego statusu pracy z rozsądnym wyprzedzeniem” – można przeczytać w dokumencie.

„Amazon przestrzega praw i przepisów we wszystkich jurysdykcjach, w których działa. Oczekuje od dostawców przestrzegania naszych standardów łańcucha dostaw” – powiedziała rzeczniczka Amazon Erika Reynoso w oświadczeniu dla The Verge.

Czytaj także: Huawei pomaga Putinowi?