Huawei pomaga Putinowi?

Brytyjski tabloid Daily Mail poinformował, że chiński gigant telekomunikacyjny Huawei pomagał Władimirowi Putinowi w ustabilizowaniu rosyjskiej sieci internetowej po tym, jak została zaatakowana przez grupy hakerów.

Po inwazji Rosji na Ukrainę rosyjskie rządowe media dotknęła fala zakłóceń. Były one spowodowane prawdopodobnie przez zmasowana akcję hakerów z całego świata skrzykniętych przez sławne Anonymous w celu przerwania nadawania propagandy najeźdźców.

Według brytyjskiego serwisu, Huawei, posiadający w Rosji pięć centrów badawczych pośpieszył na pomoc rosyjskiemu rządowi oferując usługi swojej sieci internetowej.

Daily Mail twierdzi, że na chińskim portalu informacyjnym (nie podaje nazwy) pojawił się raport dotyczący przeszkolenia przez chiński koncern 50 tysięcy rosyjskich pracowników technicznych. Raport podobno szybko został usunięty.

Konserwatywny brytyjski poseł Iain Duncan-Smith, poruszył tę kwestię w Izbie Gmin. „Powinno być teraz pełne śledztwo, ponieważ jeśli sankcjonujemy oligarchów, którzy pomagają Putinowi, powinniśmy przyjrzeć się również firmom, które mu pomagają.”

Huawei został poważnie dotknięty sankcjami USA wprowadzonymi w 2019 r. z powodu obaw związanych z bezpieczeństwem narodowym. Gazeta przypomina, że otrzymał zakaz dostarczania sprzętu dla brytyjskiej sieci 5G.

Cytując źródło trzeba zaznaczyć, że w 2017 roku redaktorzy angielskojęzycznej Wikipedii uznali, że z powodu niskiej jakości prezentowanych artykułów, ani sama gazeta, ani jej wydanie internetowe, nie spełniają wymogów stawianych źródłom przez Wikipedię.

Brak jest w tej chwili jakiegokolwiek komentarza ze strony Huawei. Na profilu facebookowym polskiego oddziału pojawiają się prośby o oficjalne stanowisko koncernu – na razie bez odpowiedzi.

Czytaj także: PayPal, Visa, Mastercard nie dla Rosji

Z ostatniej chwili:

Tuż po godzinie 10:00 na stronie Huawei pojawiło się oficjalne Oświdczenie o lakonicznej treści:

Huawei informuje, że publikacja The Daily Mail na temat firmy to fake news. Zawarte w niej insynuacje są nieprawdziwe.