Akcje producentów chipów spadają w związku z sytuacją na Tajwanie

Eskalacja napięć pomiędzy USA a Chinami, spowodowana wizytą na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi doprowadziła do spadku akcji na światowych giełdach firm produkujących chipy.

Chiny odbierają wizytę Pelosi jako wsparcie Ameryki obozu niepodległościowego, przed czym wielokrotnie ostrzegały.

Na Tajwanie swoją główną siedzibę ma największy na świecie producent półprzewodników Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC). A także tylko nieco mniejszy United Microelectronics (UMC).

„Akcje chipów są wystawione głównie na rynki azjatyckie. Niektóre z nich, zwłaszcza firmy produkujące chipy, mają 70% sprzedaży w tym regionie. Jest to więc dla nich wielka sprawa”, powiedział Jack DeGan, dyrektor ds. inwestycji w Harbour Advisory.

Spadki objęły giełdy w USA, gdzie akcje Nvidii, Intela, Qualcommu i Micron Technology spadły między 0,7% a 1,9%.

W Europie Infineon spadł o 1%, podczas gdy notowania holenderskich firm ASML, ASMI i BESI potaniały między 2% a 3%.

„Długoterminowy wpływ raczej nie będzie znaczący. Chyba że sytuacja ulegnie eskalacji, co w tej chwili nie jest zbyt prawdopodobne”. Powiedział Andrea Cicione, szef strategii w TS Lombard w Londynie.

Dzisiaj od rana chińskie samoloty bojowe patrolują Cieśninę Tajwańską. To jedna z przyczyn, że akcje Xi’an Tian He Defense Technology, chińskiego producenta sprzętu obronnego, wzrosły o 20%.

Czytaj także: Na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafią chipy imitujące ludzkie organy