NASA. Kolejne dwa kraje podpisały Porozumienia Artemis
Chile i Cypr to kolejne państwa, które podpisały Porozumienia Artemis dotyczące zrównoważonej eksploracji kosmosu. To część rosnącej liczby nowych sygnatariuszy w tym miesiącu.
Podczas ceremonii w siedzibie NASA Aisén Etcheverry, chilijski minister nauki, technologii, wiedzy i innowacji, podpisał Porozumienia w imieniu tego kraju. W ceremonii wzięli udział także ambasador Chile w Stanach Zjednoczonych, a także administrator NASA Bill Nelson i Jennifer Littlejohn, pełniąca obowiązki asystenta sekretarza Biura Oceanów i Międzynarodowych Spraw Środowiskowych i Naukowych Departamentu Stanu.
– Podpisanie umowy stanowi ważny kamień milowy dla Chile, szczególnie że nasz rząd zobowiązał się do promowania rozwoju technologicznego jako kluczowego filaru naszej strategii narodowej. Co więcej, ta współpraca pozwala nam przyczyniać się do obszarów doskonałości naukowej, w których Chile ma wybitne doświadczenie, takie jak astrobiologia, geologia i mineralogia, które są kluczowe dla eksploracji i kolonizacji kosmosu – powiedział Etcheverry w komunikacie.
Najpierw porozumienia podpisał Cypr
Chile podpisało porozumienia dwa dni po tym, jak Cypr zrobił to podczas wydarzenia w Nikozji, stolicy kraju. W wydarzeniu tym uczestniczył urzędnik Departamentu Stanu, a Jim Free, zastępca administratora NASA, uczestniczył wirtualnie.
– Wyruszając w tę ekscytującą podróż, potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz bezpiecznej i odpowiedzialnej eksploracji kosmosu, a także nasze silne przekonanie o znaczeniu międzynarodowej współpracy w zapewnianiu, że przestrzeń kosmiczna jest wykorzystywana z korzyścią dla całej ludzkości – powiedział Nicodemos Damianou, wiceminister badań, innowacji i polityki cyfrowej Cypru.
Dodał, że kraj, będący członkiem Unii Europejskiej, „aspiruje do odgrywania integralnej roli w międzynarodowej wspólnocie kosmicznej”.
Już blisko 50 państw podpisano Porozumienia Artemis
Te dwa kraje zwiększają do 47 liczbę państw, które podpisały Porozumienia Artemis od 2020 r. Cztery z tych krajów podpisały je w październiku: Republika Dominikańska (4 października), a Estonia 13 października, tuż przed spotkaniem sygnatariuszy Porozumień Artemis na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC).
Na spotkaniu IAC, w którym uczestniczyło 42 z 45 krajów, które podpisały wówczas Porozumienia, członkowie omawiali szczegóły wdrażania aspektów Porozumień, które określają najlepsze praktyki zrównoważonej eksploracji kosmosu w oparciu o Traktat o przestrzeni kosmicznej i inne porozumienia międzynarodowe. Podkreślili również wysiłki na rzecz rekrutacji kolejnych krajów do podpisania Porozumień.
Źródło: NASA/spacenews.com
Czytaj też: CURiE w stratosferze. Udany studencki eksperyment kosmiczny!
Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash