Nowe odkrycia w świątyni Esny w Luksorze

Wspólna egipsko-niemiecka misja archeologiczna odkryła nowe szczegóły w inskrypcjach i scenach zdobiących ściany i kolumny świątyni Esny w Luksorze. Zdaniem naukowców rzucają one światło na życie religijne i kulturalne starożytnych Egipcjan w epoce Ptolemeuszów.

Projekt, który realizowany jest przez Najwyższą Radę Starożytności (SCA) we współpracy z Uniwersytetem w Tybindze, rozpoczął się sześć lat temu. Koncentruje się na dokumentowaniu, odnawianiu i ochronie misternych dzieł sztuki świątyni.

Jak donoszą egipskie media, dzięki starannemu czyszczeniu zespół odkrył żywe, oryginalne kolory astronomicznego sufitu świątyni oraz wewnętrznych kolumn, które przez stulecia były ukryte pod warstwami sadzy, brudu i kurzu. Czyszczenie inskrypcji na południowej wewnętrznej ścianie oraz na części zachodniej ściany tylnej odsłoniło po raz pierwszy szczegółowe przedstawienia królewskich szat, koron i tronów bogów.

Co nam dają nowe odkrycia?

Wizualizacje te pozwalają zapoznać się z projektem i symboliką ubioru noszonego przez starożytnych władców, ułatwiając zrozumienie bogatej ikonografii świątyni.

– Jednym z kluczowych odkryć dokonanych podczas prac renowacyjnych była scena przedstawiająca kapłanów Esny niosących świętą łódź boga Chnuma w ceremonialnej procesji – powiedział Sekretarz Generalny SCA Mohamed Ismail Khaled.

Khaled wyjaśnił, że to święte wydarzenie pozwoliło mieszkańcom miasta dostrzec niezwykłą świątynię boga i ukazać rytuały religijne praktykowane w świątyni w epoce Ptolemeuszów.

Tymczasem Hisham El-Leithy, szef egipskiego zespołu misji, powiedział, że ujawnione szczegóły są częścią scen składania ofiar w świątyni. Podkreślił, że mimo iż wiele hieroglificznych tekstów i symboli pozostawało ukrytych przez stulecia, renowacja pozwoliła na odkrycie ważnych elementów, w tym dekoracji tronu, które mają istotne znaczenie.

– Na niedawno odkrytym obrazie widać fartuch króla ozdobiony symbolami papirusu i lilii, symbolizującymi jego panowanie nad Dolnym i Górnym Egiptem – dodał El-Leithy.

Od rozpoczęcia renowacji Świątyni Esny w 2018 r. osiągnięto imponujące kamienie milowe, w tym odnowiono malowidła sufitowe przedstawiające starożytne konstelacje i boginię Nut, a także odzyskano 18 z 24 wewnętrznych kolumn.

Celem najnowszego etapu renowacji jest zachowanie jednego z najważniejszych zabytków kultury Egiptu oraz rzucenie światła na aspekty życia starożytnych Egipcjan, co zainteresuje zarówno naukowców, jak i turystów.

Źródło: ahram.org

Czytaj też: Prehistoryczny grobowiec królewski odkryto w Chinach

Grafika tytułowa: 2H Media / Unsplash