Radian Aerospace rozpoczyna testy samolotu kosmicznego

Radian Aerospace, firma z siedzibą w Seattle planująca opracowanie wielokrotnego użytku orbitalnego samolotu kosmicznego, rozpoczęła testy w locie swojego prototypu pojazdu.

Firma podała, że przeprowadziła wstępną serię testów kołowania prototypu pojazdu latającego, który nazywa PFV01, na niezidentyfikowanym lotnisku w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Testy obejmowały to, co nazwała „krótkimi skokami” pojazdu, podczas gdy testowano jego właściwości pilotażowe do startu i lądowania.

PFV01 ma na celu przetestowanie aerodynamiki proponowanego przez firmę Radian One, samolotu kosmicznego, który miałby startować poziomo za pomocą systemu szyn o długości ponad trzech kilometrów i osiągać orbitę za pomocą silników rakietowych, a następnie wracać na pas startowy. Pojazd, zgodnie z obecną konstrukcją, mógłby zabrać na niską orbitę okołoziemską do pięciu osób i 2270 kilogramów ładunku, a następnie wrócić z ładunkiem o wadze do 4540 kilogramów – czytamy na portalu.

Jak powiedział Livingston Holder, dyrektor ds. technologii i współzałożyciel Radian Aerospace, firma przeprowadziła już obszerne modelowanie komputerowe i testy w tunelu aerodynamicznym projektu.

Ale chcieliśmy umieścić system w powietrzu, aby sprawdzić, czy dotychczasowe prace analityczne pokrywają się z naszymi przewidywaniami – powiedział Livingston Holder.

Partner z ZEA

Firma przeprowadziła testy w Abu Zabi przy wsparciu anonimowego partnera. Lotnisko, na którym odbywały się testy, było „dobrym, sprzyjającym środowiskiem”, powiedział Holder, co zapewniało firmie codzienny dostęp.

Następna faza testów będzie obejmowała przeniesienie się na inne lotnisko w regionie z dłuższym pasem startowym, co umożliwi bardziej długotrwałe loty w celu przetestowania obsługi pojazdu.

Radian Aerospace w rundzie zalążkowej na początku 2022 roku zebrał 27,5 mln USD i pracuje już nad kolejną rundą finansowania.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Hiszpanie zbudują kapsułę do zadań specjalnych. Mają na to 17 mln euro

Grafika tytułowa: Radian Aerospace / David Hyde-Volpe