Radykalna teoria. Trzęsienia ziemi powodują powstawanie złotych samorodków?

Nowe odkrycia naukowców z Australii mogą podważyć naszą dotychczasową wiedzę na temat tego, w jaki sposób samorodki złota powstają niemal tuż pod naszymi stopami.

Pod wpływem ciśnienia setek megapaskali i wrzącej temperatury, woda wyciskana z głębi skorupy ziemskiej unosi rozpuszczone gazy, metale i minerały na powierzchnię przy każdym trzęsieniu ziemi i wstrząsie sejsmicznym.

Wiadomo, że ukryte pokłady skrystalizowanego dwutlenku krzemu (znanego jako kwarc) są żyznym gruntem dla wydobycia złota, przy czym oba materiały wytrącają się z roztworu w uderzająco podobnych warunkach.

Chociaż podstawowe mechanizmy powstawania cennej rudy są znane już od pewnego czasu, pewne szczegóły nigdy do końca się nie zgadzały, a nowe badania przeprowadzone przez naukowców z australijskiego Monash University, CSIRO i Australijskiej Organizacji Nauki i Technologii Jądrowej podważają powszechnie przyjęte poglądy na temat powstawania złota.

Choć teoria ta jest powszechnie akceptowana, nie wyjaśnia w pełni powstawania dużych bryłek złota, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że stężenie złota w tych płynach jest niezwykle niskie – powiedział Chris Voisey, geolog z Monash University.

Za gromadzenie się dużych brył rudy złota w niektórych miejscach może odpowiadać szereg procesów geologicznych i biologicznych. Pył złota może również wytrącać się z roztworu przed skoncentrowaniem się w jednym miejscu.

Częstotliwości fal sejsmicznych trzęsień ziemi różnią się znacznie w zależności od wielkości i składu skał, ale mieszczą się w przedziale od 1 herca do ponad 20 herców. Każda z tych fal może zniekształcić kryształ kwarcu i spowodować powstanie napięcia piezoelektrycznego, które będzie miało szansę na zredukowanie złota z pobliskiego roztworu – powiedział Voisey, cytowany przez portal.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature GeoScience .

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Archeolodzy odkryli interesujące obserwatorium astronomiczne w Egipcie

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E