Żagiel słoneczny pomyślnie rozkłada skrzydła w kosmosie

NASA poinformowała, że dane z sondy kosmicznej potwierdziły pomyślne wdrożenie futurystycznej technologii. Kosmiczny żaglowiec po ponad czterech miesiącach od wysłania w kosmos ostatecznie rozłożył w pełni skrzydła.

Misja Advanced Composite Solar Sail System (ACS3) poleciał w kosmos 24 kwietnia na pokładzie rakiety Electron firmy Rocket Lab. Pod koniec sierpnia NASA poinformowała, że operatorzy misji potwierdzili, iż technologia osiągnęła pełne wdrożenie w kosmosie. Zespół uzyskał dane wskazujące, że test systemu wysięgnika do podnoszenia żagla zakończyła się sukcesem.

Podobnie jak wiatr prowadzi żaglówkę po wodzie, tak samo wystarczy niewielka ilość promieni słonecznych, aby poprowadzić żagle słoneczne przez przestrzeń kosmiczną. Chociaż fotony nie mają masy, to mogą wymusić pęd, gdy uderzają w obiekt – to właśnie wykorzystuje żagiel słoneczny.

Na szczęście dla nas statek kosmiczny, który rozłożył żagiel, zawiera cztery kamery, które mogą uchwycić panoramiczny widok zarówno odblaskowego żagla, jak i towarzyszących mu kompozytowych wysięgników. Oczekuje się, że pierwsze z obrazów o wysokiej rozdzielczości będzie dostępne w środę, 4 września – czytamy na portalu.

Advanced Composite Solar Sail System zostanie poddany testowi w ciągu najbliższych kilku tygodni, podczas gdy zespół będzie obserwował zdolność manewrowania żagla w kosmosie. Poprzez dostosowanie orbity naukowcy będą mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak projektować i obsługiwać przyszłe misje wyposażone w żagle słoneczne.

Przyszłość żagli słonecznych

Dane z lotu uzyskane podczas demonstracji zostaną wykorzystane do zaprojektowania przyszłych, większych, kompozytowych systemów żagli słonecznych dla satelitów wczesnego ostrzegania przed pogodą kosmiczną, misji rozpoznawczych asteroid i innych małych ciał niebieskich oraz misji obserwacji polarnych regionów Słońca – poinformował Rocket Lab.

Patrząc na żagiel kosmiczny z góry, wyglądałby jak kwadrat, który mierzy prawie połowę wielkości kortu tenisowego i ma około 80 metrów kwadratowych.

Poprzednie misje, takie jak LightSail 2 pokazały już, że mały statek kosmiczny rzeczywiście może wykorzystywać żagle słoneczne do przemierzania milionów mil i zmiany orbit w razie potrzeby. Jednak w misjach tych wykorzystywano metalowe wysięgniki, które są ciężkie i mogą nieprzewidywalnie zmieniać się pod wpływem ostrych wahań temperatury. Poza tym ACS3 jest czterokrotnie większy od LightSail i wykorzystuje lżejsze materiały wykonane z polimeru wzmocnionego włóknem węglowym.

Źródło: space.com

Czytaj też: Verizon wprowadzi łączność satelitarną do telefonów z systemem Android

Grafika tytułowa stworzona przez DALL-E