Pięć wieków izolacji hiszpańskiej wioski? Badania pochówków!

Naukowcy przebadali szczątki 39 osób pochowanych w Las Gobas, wiosce w północnej Hiszpanii, która przez kilka stuleci niemal praktycznie była odizolowana od reszty społeczeństwa.

Anders Götherström i Ricardo Rodríguez Varela z Centrum Paleogenetyki w Uniwersytecie w Sztokholmie wraz ze współpracownikami przeanalizowali szczątki 39 osób pochowanych w Las Gobas, wiosce w północnej Hiszpanii, która była zamieszkiwana od połowy VI wieku do XI wieku naszej ery.

Jamy zamiast domów

Niektóre szczątki nosiły ślady ran, o których sądzono, że zostały zadane mieczami. Wioska, która znajdowała się na północ od regionów pod rządami islamskimi, zawierała domy wykute w jaskiniach i kościół chrześcijański.

Nasze odkrycia wskazują, że ta społeczność pozostawała stosunkowo odizolowana przez co najmniej pięć stuleci. Badania genetyczne szczątków wykazały niski poziom mieszania się z ludami pochodzenia północnoafrykańskiego i bliskowschodniego w porównaniu z innymi średniowiecznymi mieszkańcami Półwyspu Iberyjskiego – powiedział Rodríguez Varela.

Badanie wykazało również obecność bakterii prawdopodobnie przenoszonej przez zwierzęta domowe, podczas gdy osobnik z jednego z nowszych pochówków został zarażony wirusem ospy prawdziwej. Odkryto, że ten szczep wirusa jest podobny do szczepów odkrytych w Skandynawii, Niemczech i Rosji, co sugeruje, że wirus rozprzestrzenił się do Hiszpanii drogą europejską.

Las Gobas jest częścią rozległego kompleksu średniowiecznych osad jaskiniowych na Półwyspie Iberyjskim. Trwa dyskusja na temat ich czasowego pochodzenia i zamierzonego przeznaczenia w europejskiej historiografii. Nazwa „Las Gobas” odnosi się do skupiska 13 sztucznych jaskiń pieczołowicie wyrzeźbionych w skalnym występie, rozciągających się od połowy VI do XI wieku n.e. Skupisko to obejmuje dwa kościoły i różnej wielkości jednopomieszczeniowe jamy.

Źródło: archaeology.org/science.or

Czytaj też: Starożytny zatopiony most znaleziony w jaskini

Grafika tytułowa: Chelms Varthoumlien / Unsplash