Chińska firma iSpace ponosi czwartą porażkę podczas startu rakiety
Chiński producent komercyjnych rakiet iSpace odnotował nieudany start, co było kolejnym niepowodzeniem dla firmy. Na razie nie ujawniono nazwy ani charakteru ładunków utraconych podczas lotu.
Czterostopniowa rakieta Hyperbola-1 wystartowała w środę z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi o godzinie 19:40 czasu wschodniego (23:40 UTC) 10 lipca. Państwowe media Xinhua ogłosiły później, że misja zakończyła się niepowodzeniem.
iSpace z siedzibą w Pekinie wydała później komunikat stwierdzający, że czwarty stopień rakiety doznał anomalii. Firma oświadczyła, że szczegółowe przyczyny niepowodzenia zostaną ogłoszone tak szybko, jak to możliwe, po przeprowadzeniu szczegółowego dochodzenia i przeglądu. W oświadczeniu nie ujawniono nazwy ani charakteru ładunków utraconych podczas lotu.
Beijing Interstellar Glory Space Technology Ltd., czyli iSpace, przeszła do historii w 2019 r. jako pierwsza chińska firma finansowana ze środków prywatnych, która osiągnęła orbitę za pomocą rakiety Hyperbola-1 na paliwo stałe. Jednak po tym wyczynie rakieta doznała trzech kolejnych awarii.
Firma odzyskała siły po dwóch udanych lotach w 2023 r., ale teraz stoi w obliczu nowej porażki. Strata ta może zwiększyć obawy związane z chińską komercyjną branżą startową, ponieważ jest następstwem niedawnej katastrofalnej eksplozji statycznej Space Pioneer, w wyniku której w pełni zatankowany pierwszy stopień przypadkowo wystrzelił ze stanowiska testowego w Gongyi w prowincji Henan – czytamy na portalu.
Komercyjna firmy z branży kosmicznej otrzymują coraz silniejsze wsparcie ze strony chińskich rządów centralnych, prowincjonalnych i miejskich. Oczekuje się, że szereg megakonstelacji komunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej zapewni możliwości dla komercyjnych rakiet nośnych średniego i ciężkiego udźwigu.
Chińskie kosmiczne ambicje
iSpace wykracza również poza rakiety na paliwo stałe. W listopadzie ubiegłego roku firma dokonała startu i lądowania testowego egzemplarza swojej rakiety Hyperbola-3. Pomimo już zatłoczonego pola rywali, w chińskim sektorze startów komercyjnych wciąż pojawiają się nowe podmioty. Najnowszym z nich jest założona w lutym spółka Dahang Yueqian lub Cosmoleap.
Firma Cosmoleap opublikowała w tym tygodniu grafikę koncepcyjną swojej planowanej rakiety. Grafika sugeruje plany opracowania rakiety metanowej z dziewięcioma silnikami wykonującymi zejście z napędem i wyłapywanej w sposób najwyraźniej podobny do tego, jaki SpaceX planuje do odzyskiwania swoich boosterów Starship Superheavy.
Portal branżowy zwraca uwagę, że chińskie firmy, takie jak Landspace, planują pierwsze starty rakiet wielokrotnego użytku już w 2025 roku. Firma przeprowadziła już testy pionowego startu i pionowego lądowania swojej nierdzewnej rakiety Zhuque-3.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Botswana dzięki firmie z Bułgarii wystrzeli swojego pierwszego satelitę
Grafika tytułowa: Alejandro Luengo / Unsplash