Kinéis z ambitnymi planami w segmencie łączności satelitarnej dla IoT!

Rakieta Elektron należąca do Rocket Lab wystartowała z Launch Complex 1 w Mahia w Nowej Zelandii. Na pokładzie znajdowała się pierwsza w historii partia pięciu nanosatelitów Kinéis 1-5.

Misja, którą Rocket Lab nazwało „No Time Toulouse”, wyniosło pięć satelitów dla Kinéis, dostawcy łączności satelitarnej w zakresie Internetu rzeczy (IoT). Satelity zostały rozmieszczone w dokładnej kolejności, jeden po drugim.

Konstelacja Kinéis

Kinéis z siedzibą w Tuluzie we Francji jest wspierany przez inwestorów prywatnych i publicznych, w tym francuską agencję kosmiczną CNES. Misja jest pierwszą z planowanych pięciu. Rocket Lab wyśle na orbitę łącznie 25 satelitów.

Kinéis wykorzystuje już system satelitów Argos, który znajduje się na orbicie od 1978 r. Wykorzystując te satelity i nowe nanosatelity Kinéis, będą w stanie stworzyć konstelację, która znacznie skróci czas ponownej wizyty między przelotami satelitów.

„No Time Toulouse” była jednocześnie 50. misją Electron Rocket Lab.

Rocket Lab pracuje obecnie nad ponownym wykorzystaniem pierwszych stopni Electron , które są wyławiane z morza po ponownym wejściu na pokład. 

Firma pracuje także nad nowym, większym pojazdem nośnym o nazwie Neutron , którego nazwa nawiązuje do tematu cząstek subatomowych Rocket Lab. (Firma buduje także autobus satelitarny o nazwie Photon .) Oczekuje się, że rakieta wielokrotnego użytku nowej generacji poleci po raz pierwszy w połowie 2025 roku.

Źródło: space.com/nasaspaceflight.com

Czytaj też:

Grafika tytułowa: Tung Nguyen / Pixabay