Melatonina może zapobiegać utracie wzroku wraz z wiekiem? Nowe badania!
Najnowsza analiza powiązała stosowanie dodatkowej melatoniny z niższym ryzykiem rozwoju jednej z najczęstszych przyczyn utraty wzroku związanych z wiekiem.
Okazuje się, że suplementy zawierające melatoninę mogą zmniejszać ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), najczęstszej przyczyny ciężkiej utraty wzroku u osób powyżej 50. roku życia.
Szczegóły badania
Naukowcy odkryli to powiązanie po przeanalizowaniu elektronicznej dokumentacji medycznej zebranej w latach 2008–2023 od pacjentów w USA. Badacze sprawdzili dane ponad 238 000 osób w wieku powyżej 50 lat, które nie miały w przeszłości AMD, a około 121 000 z nich zgłosiło przyjmowanie melatoniny. Na podstawie tych danych naukowcy oszacowali, że u osób przyjmujących melatoninę ryzyko wystąpienia AMD w ciągu 15 lat było o 58 procent mniejsze w porównaniu z osobami, które nie przyjmowały melatoniny.
Pierwsza grupa musiała zgłosić swojemu lekarzowi, że przyjmowała melatoninę co najmniej cztery razy w ciągu 15 lat, z zachowaniem co najmniej trzymiesięcznej przerwy między raportami. W USA melatonina uznawana jest za suplement diety , dlatego można ją kupić bez recepty.
Badanie ujawniło interesujące powiązanie, ale…
Dostępne bez recepty suplementy zawierające melatoninę mogą znacznie różnić się pod względem czystości i stężenia zawartych składników. Badania sugerują, że np. żelki z melatoniną sprzedawane w USA często zawierają znacznie wyższe dawki niż wymienione – lub rzadziej nie zawierają melatoniny w ogóle. Oznacza to, że faktyczna dawka melatoniny przyjmowana przez osoby biorące udział w tym badaniu jest nieznana.
Mimo to badanie opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie JAMA Ophtalmology wskazuje, że melatonina może potencjalnie pomóc w zapobieganiu bardzo powszechnej formie utraty wzroku.
Nadal potrzebne są jednak badania kliniczne o „złotym standardzie”, aby ustalić, czy melatonina faktycznie zapobiega rozwojowi lub postępowi AMD. Badania te miałyby na celu porównanie osób przyjmujących melatoninę z osobami, które tego nie robią, a dawki i jakość suplementów byłyby dokładnie kontrolowane.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Nowy kosmiczny teleskop wkrótce na orbicie
Grafika tytułowa: Soroush Karimi / Unsplash