Polski astronauta poleci w kosmos. Niestety nie nastąpi to zbyt szybko!

Misja polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego odbędzie się w przyszłym roku, wynika z wypowiedzi Piotra Zabadały, zastępcy dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Jak tłumaczył dyrektor Piotr Zabadała, resort w zeszłym roku podpisał cztery porozumienia bilateralne z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Liczę, że to nie będą jedyne takie porozumienia. Pierwsze z nich – misja naukowo–technologiczna z udziałem polskiego astronauty, bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju możliwości dla przemysłu, jednostek naukowych – będzie realizowana w przyszłym roku – powiedział Piotr Zabadała.

Jak dodał, w tej chwili przygotowywany jest pakiet eksperymentów, a został on podzielony na trzy cele robocze: eksperymenty technologiczne, w których będą testowane technologie polskich firm, eksperymenty naukowe i eksperymenty edukacyjne.

Będą realizowane przed, w trakcie i po misji, która się odbędzie w przyszłym roku – podkreślił Zabadała.

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że Sławosz Uznański rozpoczął szkolenie przygotowujące do udziału w misji kosmicznej. Tym samym dołączył do ESA jako astronauta projektu oczekujący na lot w przyszłej misji kosmicznej.

W listopadzie 2022 roku Sławosz Uznański został wybrany na astronautę rezerwowego ESA, po długim procesie rekrutacyjnym, do którego zgłosiło się ponad 22,5 tys. chętnych z krajów członkowskich ESA. Na początku sierpnia 2023 roku Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej), podpisały odpowiednie porozumienia w sprawie lotu na ISS. Jednocześnie Sławosz Uznański stał się polskim kandydatem do loty na ISS.

W połowie sierpnia Alexis DeJarnette rzeczniczka firmy Axiom Space ujawniła, że data wyprawy na ISS zostanie ogłoszona w późniejszym terminie, ale podkreśliła, że przyszła misja będzie traktowała priorytetowo badania naukowe i działania edukacyjne na orbicie. Jej zdaniem to „nie tylko rozszerza badania nad mikrograwitacją i stwarza nowe możliwości dla innych krajów w lotach kosmicznych, ale także kontynuuje ewolucję ludzkości, gdy tworzymy stały dom poza naszą planetą”.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Lubisz tatuaże? Naukowcy ostrzegają – wyniki nowych badań!

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash