Lubisz tatuaże? Naukowcy ostrzegają – wyniki nowych badań!

Tatuaże są bardzo modne. Naukowcy ostrzegali wcześniej przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi zawartymi w tuszu, a obecnie przebadali, jak on przenika dalej do organizmu i jaki ma wpływ na rozwój raka.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Europie zwracano uwagę na niebezpieczne substancje chemiczne zawarte w tuszu do tatuażu. Równolegle badania wykazały, że tusz wstrzyknięty w skórę nie zatrzymuje się „tylko” na niej. Organizm postrzega bowiem tusz do tatuażu jako coś obcego, co należy usunąć, a tatuowanie powoduje reakcję immunologiczną, w wyniku której duża część cząstek atramentu trafia do węzłów chłonnych. Teraz postanowiono to dokładnie przebadać.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji przeprowadzili duże badanie, aby odpowiedzieć, czy posiadanie tatuaży może zwiększać ryzyko zachorowania na chłoniaka złośliwego – rzadką postać nowotworu atakującego białe krwinki (limfocyty). Wyniki badania opublikowano w eClinicalMedicine.

Do badania włączono wszystkie osoby w Szwecji, u których w latach 2007–2017 zdiagnozowano chłoniaka w wieku od 20 do 60 lat. Dla każdej osoby chorej na chłoniaka zidentyfikowano trzy losowe osoby tej samej płci i w tym samym wieku, ale bez chłoniaka – czytamy na portalu.

Uczestnicy odpowiedzieli na kwestionariusz dotyczący kilku czynników związanych ze stylem życia, a osoby tatuujące zostały zapytane o rozmiar tatuażu, wiek wykonania pierwszego tatuażu i kolor tatuażu. W badaniu wzięło udział 5591 osób (1398 przypadków i 4193 grupy kontrolne).

Okazało się, że u osób wytatuowanych ryzyko zachorowania na chłoniaka było o 21 procent wyższe w porównaniu z osobami bez tatuaży, nawet po uwzględnieniu palenia tytoniu i poziomu wykształcenia (oba czynniki mogą wiązać się z wykonaniem tatuażu i rozwojem chłoniaka).

Rozmiar tatuażu ma znaczenie?

W trakcie badania okazało się, że niestety rozmiar tatuaży nie wydawał się mieć jakiekolwiek znaczenie. Liczył się czas – jak długo uczestnicy mieli swoje tatuaże. Ryzyko wydawało się być wyższe w przypadku nowych tatuaży (wykonanych w ciągu dwóch lat) i starszych (wykonanych ponad dziesięć lat temu).

Naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania. Jednak już te co zostały przeprowadzone ważne jest, aby mieć świadomość, że tatuaże mogą mieć skutki zdrowotne i że należy zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy, które mogą być związane z tatuażem.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Gwiazda wybuchnie? Będzie widziana gołym okiem!

Grafika tytułowa: Annie Spratt / Unsplash