Start rosyjskiego statku transportowego na ISS
W przyszłym tygodniu tj. około 15 lutego zaplanowano wstępnie start rosyjskiego statku towarowego Progress na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Progress MS-26 to rosyjski pojazd towarowy, który zaopatruje Międzynarodową Stację Kosmiczną. Będzie to 179. lot Progressa.
Statek kosmiczny Progress jest w dużej mierze pochodną statku kosmicznego Sojuz przeznaczonego do transportu załóg na niskiej orbicie. Wystrzeliwuje go rakieta Sojuz startująca z kosmodromu Bajkonur. System nośny ma wysokość ponad 51 metrów.
Progress nie jest przeznaczony do sprowadzania ładunków z powrotem na Ziemię (z wyjątkiem kapsuły Raduga). Podobnie jak statek kosmiczny Sojuz, jest wyposażony w automatyczny system dokowania Kours. Przez dziesięciolecia opracowywano kilka wariantów statku kosmicznego Progress o rosnących możliwościach.
Co ciekawe Progrsess to statek towarowy przeznaczony do zaopatrywania stacji kosmicznej Salut 6, która następnie była wykorzystywana sukcesywnie do zaopatrywania załóg przebywających na pokładzie Salut 7, Mir oraz z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Pierwszy lot odbył w 1978 roku i był pierwszym tego typu statkiem: umożliwiał załogom przebywanie w przestrzeni kosmicznej, przywożąc materiały eksploatacyjne (żywność, woda, paliwo, tlen) i części zamienne.
Przy okazji warto przypomnieć, że Roskosmos, wspólnie z NASA będą kontynuować wystrzeliwanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną astronautów z obu krajów.
Według portalu Space.com, rzecznik NASA potwierdził porozumienie, że NASA i Roskosmos zmieniły umowę o zintegrowanej załodze, aby umożliwić drugą serię takich misji w 2024 r. i jeden zestaw zintegrowanych misji załogowych w 2025 r.
W tej chwili starty na ISS wykonuje SpaceX Dragon dla misji NASA i Sojuz dla Rosji. Kiedy firma Boeing będzie gotowa z wahadłowcem Starliner to prawdopodobnie również zostanie uwzględniony w misjach amerykańskich.
ISS ma przetrwać co najmniej do 2030 roku ponieważ większość międzynarodowej koalicji zgodziła się go utrzymać. Jak wynika z najnowszych raportów, Rosja pozostanie na niej mniej więcej do 2028 roku.
ISS to wspólny projekt
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest wspólnym projektem wielu agencji kosmicznych, takich jak NASA, Roskosmos, ESA, JAXA i CSA. Niezależnie od liczby instytucji i firm, wszyscy biorący udział w przedsięwzięciu zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie Stany Zjednoczone będą miały decydujący głos.
Umieszczona na orbicie okołoziemskiej, ISS jest największą i najbardziej skomplikowaną strukturą kosmiczną w historii. Składa się z różnych modułów, laboratoriów, mieszkalnych sekcji i solarów. Załogi, zazwyczaj składające się z astronautów z różnych krajów, przebywają na ISS średnio od 6 do 12 miesięcy i wykonując eksperymenty naukowe z zakresu biologii, fizyki, astronomii i innych dziedzin. Stała obecność ludzi na stacji pomaga prowadzić badania nad wpływem długotrwałego pobytu w przestrzeni kosmicznej na ciało ludzkie. ISS spełnia również rolę testową dla przyszłych misji kosmicznych, w tym planów lotów na Marsa.
Źródło: nasaspaceflight.com
Czytaj też: Jeśli nie rakietą na ISS, to może windą?
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash