Chiny wystrzeliły niemal w tym samym dniu 20 satelitów

Najpierw rakieta Długi Marsz 2C wyniosła na orbitę 11 satelitów usług mobilnych dla producenta samochodów – Geely, a chwilę później system nośny Jielong-3 pomógł wzbić się w kosmos 9 kolejnym obiektom.  

Rakieta Długi Marsz 2C wystartowała z Centrum Startów Satelitarnych Xichang w południowo-zachodnich Chinach o godzinie 18:37 czasu wschodniego (23:37 UTC) 2 lutego, a kilka godzin później rakieta na paliwo stałe Jielong-3 wystartowała z mobilnej platformy morskiej o 22:06 (03:05 UTC, 3 lutego).

W ramach pierwszego z nich wysłano na orbitę 11 satelitów chińskiego producenta samochodów Geely. Oczywiście zostały one skatalogowane przez Siły Kosmiczne USA. Tych 11 satelitów wchodzi w skład planowanej konstelacji „Geely Future Mobility Constellation”. Koncentruje się ona na jeździe autonomicznej samochodów, inteligentnej łączności i innych usługach.

Jak podaje portal pierwsza faza 72 satelitów w ramach programu Geely ma zostać wysłana na orbitę do 2025 r. w celu ustanowienia globalnych usług transmisji danych w czasie rzeczywistym. Druga faza ma objąć 168 satelitów, które będą świadczyć globalne usługi pozycjonowania na poziomie centymetra. 

Ukończona konstelacja ma składać się z 240 satelitów integrujących możliwości komunikacji, nawigacji i teledetekcji. Geespace twierdzi, że jej satelity mają również funkcje teledetekcji AI, umożliwiające obrazowanie w rozdzielczości 1–5 metrów.

Premiera morska Smart Dragon

Rakieta Jielong-3 (zwana również Smart Dragon-3) wyniosła dziewięć satelitów na orbitę. Rakieta wystartowała z mobilnej platformy morskiej u wybrzeży Yangjiang w prowincji Guangdong. 

Podczas tego startu wyniesiono różne satelity dla kilku klientów. Należą do nich m.in. Dongfang Huiang-01, znany również jako Yantai-2, satelita teledetekcyjny o rozdzielczości 0,5 metra i autonomicznym przetwarzaniu. Kolejnym obiektem był DRO-L, który został opracowany przez Akademię Innowacji Mikrosatelitów Chińskiej Akademii Nauk (IAMCAS). Z kolei Weihai-1 01 i 02 zostały opracowane przez gigantyczne przedsiębiorstwo państwowe CASIC. Obie pary przenoszą laserowe ładunki komunikacyjne w celu zademonstrowania połączeń laserowych między satelitami i przestrzeń-ziemia.

Na orbitę został również wyniesiony egipski eksperymentalny satelita Nexsat-1. Jak wyjaśnia Egipska Agencja Kosmiczna ten 67-kilogramowy satelita jest częścią inicjatywy mającej na celu lokalizację technologii satelitarnej microsat w Egipcie. W rozwój satelity zaangażowana była niemiecka firma Berlin Space Technologies.

Wystrzelenie Nexsata-1 jest częścią rozwijających się powiązań kosmicznych między Chinami a Egiptem. W 2023 r. wspólnie zbudowane centrum montażu i testowania satelitów wyprodukowało pierwsze satelity, wystrzelono egipskie satelity na chińskich rakietach, a Egipt dołączył do chińskiego projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS) – podaje portal

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Chińska megakonstelacja G60 ma już odpowiednie finansowanie

Grafika tytułowa: CARLOS DE SOUZA / Unsplash