Jeśli nie rakietą na ISS, to może windą?

Branża kosmiczna w ostatnich latach przyspieszyła. Ten wyścig pobudza wielu naukowców i inżynierów do realizacji coraz śmielszych projektów.

Loty w kosmos są bardzo drogie, a przy tym rakiety nie tak wydajne jakby tego oczekiwali ich twórcy. W usprawnieniu eksploracji kosmosu przez człowieka jak i przyspieszeniu turystyki kosmicznej może pomóc projekt zaproponowany przez słynne studio Foster + Partners.

Koncepcja windy kosmicznej powraca co jakiś czas, zarówno w projektach jak i w filmach SF. Być może tym razem branża odpowie pozytywnie na pomysł z brytyjskiego biura Foster + Partners? Architekt Jordan William Hughes opracował projekt windy kosmicznej Ascensio, która mogłaby przemieszczać się pomiędzy Ziemią, a stacją kosmiczną np. ISS. Dzięki niej można by szybciej i dużo taniej transportować towary i ludzi na stację kosmiczną.

Na podstawie dokładnych badań fizyków i inżynierów Hughes opracował projekt, kładąc nacisk na wydajność. Winda kosmiczna mogłaby działać np. przy wykorzystaniu przechwyconej asteroidy na orbicie geostacjonarnej, która byłaby dobrą przeciwwagą dla oceanicznego portu kosmicznego. Z niej opuszczona zostałaby lina na powierzchnię Ziemi, która umożliwiłaby połączenie portu i stacji – czytamy na portalu.

Przy samym transporcie w dół i w górę mogą pomóc niewielkie drony transportując po linie ludzi i ładunki na wysokość 26 tysięcy kilometrów. Sam projekt już wzbudził entuzjazm i zainteresowanie, gdyż Jordan William Hughes otrzymał za niego nagrodę za „architekturę kosmiczną i innowacyjność” Fundacji Jacques’a Rougerie w wysokości 10 tysięcy euro.

Sam projektant nie wierzy w szybką realizację swojej propozycji. Z drugiej jednak strony jeżeli uda się pokonać pewne przeszkody…

Jest obecnie wiele przeszkód, które trzeba pokonać, takich jak np. wytrzymałość liny, która nie zerwałaby się pod własnym ciężarem, czy zagrożenie dla konstrukcji ze strony licznych śmieci kosmicznych. Wierzy on jednak, że podstawowe cechy Ascensio – mobilność, lekkość i bezpieczeństwo – będą charakteryzować windy kosmiczne w przyszłości – czytamy także.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Jaka jest wytrzymałość księżycowych jaskiń? Zbada to naukowiec z Polski!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash