NASA przygotowuje już potężną rakietę nośną dla Artemis II
Space Launch System (SLS) od NASA jest drugą najpotężniejszą obecnie działającą rakietą obok Falcon Heavy od SpaceX należącej do Elona Muska.
Misja Artemis II planowana jest na drugą połowę 2024 r. i będzie trwała 10 dni. W tym czasie czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad jego powierzchnią. Chodzi między innymi o sprawdzanie działania statku Orion. Jest to więc misja, która ma utorować drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. Z kolei Artemis IV w drodze na Księżyc ma już właśnie skorzystać z nowej stacji Gateway.
NASA przystąpiła już do składania swojej największej rakiety, która właśnie w ramach misji Artemis II ma wynieść w kosmos kapsułę załogową Orion. Poszczególne elementy konstrukcji przetransportowano na Florydę do Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego.
Obecnie prowadzone są testy inżynieryjne poszczególnych elementów, które zostaną złożone w całość w budynku VAB. Cała konstrukcja będzie ogromna, bo jej wysokość przekroczy 100 m. Natomiast średnica to 8,4 m. Rakieta będzie w stanie wynieść 27 t. ładunku. Dla porównania wahadłowce kosmiczne NASA mogły wynosić na niską orbitę okołoziemską około 22 t. Space Launch System korzysta z silników RS-25, które NASA używała jeszcze w czasach wahadłowców kosmicznych. W głównym stopniu rakiety zamontowane będą cztery takie silniki – czytamy na portalu.
Obecnie astronauci, którzy mają wziąć udział w misji Artemis II przechodzą 18-miesięczne szkolenie. Zgodnie z planem jedynie przelecą nad Księżycem. Dopiero misja Artemis III, która odbędzie się nie wcześniej niż 2026 roku ma zakończyć się lądowaniem człowieka na Srebrnym Globie. Jednak i ten termin nie jest pewny.
Opóźnienia są m.in. spowodowane ograniczonym budżetem NASA oraz przeciągającymi się pracami nad statkiem Starship, który wybrano w roli księżycowego lądownika. SpaceX przeprowadził do tej pory tylko dwie próby lotu orbitalnego i obie nie zakończyły się pełnym sukcesem – czytamy także.
NASA poinformowała także niedawno, że wybrała trzy firmy, które mają zająć się m.in. produkcją sprzętu do obsługi naziemnej w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie. Będą one docelowo wspierać misje Artemis.
Źródło: geekweek.pl, nasa.gov
Czytaj też: NASA przetestowała w kosmosie laserowy system komunikacji
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash