NASA przetestowała w kosmosie laserowy system komunikacji

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach eksperymentu technologicznego udało się utworzyć pierwsze połączenie laserowe z orbitalnym systemem przekaźników laserowych.

Systemy komunikacji optycznej, które wykorzystują wiązki laserowe do przesyłania informacji w przestrzeni kosmicznej, zapewniają możliwość przesyłania danych między statkiem kosmicznym, a Ziemią ze znacznie większą szybkością niż systemy wykorzystujące częstotliwość radiową.

Jak podała NASA w komunikacie, ILLUMA-T (terminal laserowy) połączył się po raz pierwszy z należącym do agencji LCRD, czyli satelitą przekaźnikowym działającym na niskiej orbicie okołoziemskiej. LCRD i ILLUMA-T wymieniły dane z szybkością 1,2 Gbit/s. Wykorzystanie komunikacji laserowej znacznie zwiększa efektywność przesyłania danych i może przełożyć się na szybsze tempo odkryć naukowych.

Pierwsze połączenie ILLUMA-T z LCRD to najnowsza demonstracja udowadniająca, że ​​komunikacja laserowa to przyszłość. Komunikacja laserowa nie tylko przekaże więcej danych z misji naukowych, ale może służyć jako krytyczne, dwukierunkowe łącze NASA, zapewniające astronautom łączność z Ziemią podczas eksploracji Księżyca, Marsa i nie tylko – powiedział dr Jason Mitchell, dyrektor działu zaawansowanych technologii komunikacji i nawigacji SCaN, cytowany w komunikacie NASA.

NASA w ramach współpracy ze SpaceX wysłała 9 listopada na stację kosmiczną zaopatrzenie i także ILLUMA-T Po przybyciu ładunek został zainstalowany w japońskim module eksperymentalnym stacji.

NASA już od dłuższego czasu chciała zaktualizować swój istniejący system komunikacji radiowej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o technologię komunikacji optycznej.

Źródło: nasa.gov

Czytaj też: Naukowcy stworzyli hybrydowy biokomputer?

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash