Rakieta napędza metanem? Chiński sukces!
Rakieta nośna Zhuque-2 prywatnej chińskiej firmy Landspace wyniosła z sukcesem na orbitę okołoziemską nowe satelity.
Zhuque-2 to pierwszy na świecie system nośny napędzany mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu, który osiągnął sukces. Udało mu się nie tylko po raz pierwszy w historii osiągnąć wysokość orbitalną, ale także wynieść na orbitę okołoziemską nowe chińskie satelity. Producent zapowiada już kolejne rakiety o większych możliwościach.
Rakieta wystartowała z kosmodromu Jiuquan. Nowe satelity, które wyniosła to Honghu, Honghu-2 i Tianyi-33. Według portalu Spacenews.com, ostatnia z jednostek została opracowana przez komercyjną firmę z Chin, na którą zostały nałożone sankcje przez USA.
Zhuque-2 to dwustopniowa rakieta, posiadająca 49,5 m wysokości, średnicę korpusu 3,35 m i masę startową 219 t. Rakieta jest w stanie wynieść ładunek o wadze 4 t na orbitę heliosynchroniczną lub 6 ton na niską orbitę okołoziemską. Ciekawym faktem jest tłumaczenie słowa Zhuque, które w mitologii chińskiej oznacza Szkarłatnego Ptaka, jednego z czterech Strażników Nieba – czytamy na portalu.
Zhuque-2 swój lot testowy zanotowała w grudniu 2022 r. Wtedy misja zakończyła się niepowodzeniem w wyniku problemów z silnikiem w drugim stopniu systemu nośnego. Z kolei w lipcu br. rakieta zanotowała sukces, bo wzniosła się na wysokość orbitalną.
Zhuque-2 to pierwsza rakiet napędzana mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu (methalox), która może pochwalić się osiągnięciem orbity. W listopadzie br. dokonał tego również Starship, natomiast misja realizowana przez SpaceX zakończyła się eksplozją zarówno dolnego, jak i górnego stopnia systemu – czytamy także.
Co ciekawe silniki użyte w Zhuque-2 czyli Tianque poniekąd rywalizują z jednostkami napędowymi methalox z USA m.in. w Raptorach w systemie Starship od SpaceX, BE-4 w systemie New Glenn (Blue Origin) czy Aeon R w rakiecie Terran R od firmy Relativity Space. Nie ulega wątpliwości, że sukces Chin w tym segmencie znacząco przyspieszy prace w amerykańskich firmach.
Według portalu Spacenews.com, Landspace zapowiedziało lot już lot rakiety kolejnej generacji, czyli Zhuque-3 na 2025 rok.
Według danych podanych przez portal branżowy, dwustopniowy system będzie miał 4,5 m średnicy, całkowitą długość 76,6 m i masę startową około 660 t. W rakiecie znajdzie się dziewięć silników Tianque-12B, dzięki którym Landspace będzie mógł wynieść na LEO do 21 t ładunku – podsumowano w materiale.
Chiny wykonały w tym roku już ponad 50 lotów orbitalnych. Kilkanaście z nich zostało przeprowadzonych przez podmioty komercyjne.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Rządowa agencja DARPA wybrała 14 firm w ramach programu księżycowego
Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash