Prywatna firma z USA planuje kilka misji na Księżyc
Nie tylko wielkie krajowe agencje kosmiczne planują lądowania na Księżycu. Intuitive Machines zapowiedziała aż trzy bezzałogowe misje na Srebrny Glob.
Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z harmonogramem, to Intuitive Machines będzie pierwszym podmiotem prywatnym, któremu udało się zrealizować tego typu działanie. Wcześniej firma przygotowywała się do misji na Księżyc przy pomocy systemu Falcon 9 od SpaceX. Z nieznanych przyczyn zostało to przełożone.
Obecnie zakłada się, że lądownik Nova-C firmy Intuitive Machines zostanie wyniesiony na początku przyszłego roku.
Obecnie firma pracuje nad opracowaniem dwóch lądowników do misji IM-2 oraz IM-3, których dokładna data startu nie jest jasna. Warto dodać, że seria lotów na Srebrny Glob odbędzie się w ramach programu NASA o nazwie Commercial Lunar Payload Services (CLPS), który polega na dostarczeniu ładunków na powierzchnię Księżyca. Intuitive Machines koncentruje się zatem nad skompletowaniem wszystkich urządzeń, które zabierze ze sobą w stronę naturalnego satelity Ziemi – czytamy na portalu.
Portal zwraca uwagę, że Steve Altemus dyrektor generalny Intuitive Machines w rozmowie ze Spacenews.com powiedział, że w rozmowach z członkami Kongresu, który zatwierdza budżet NASA, odczuł duże wsparcie dla programu CLPS, co jest dobrym znakiem dla prywatnej firmy.
NASA liczy jednak na lądowanie na Księżycu w ramach programu Artemis. Jeśli jednak dojdzie do znaczących opóźnień, to program CLPS może w pewnym stopniu zapełnić lukę w możliwościach wynoszenia ładunków na naturalnego satelitę Ziemi.
Misja Artemis
Misja Artemis II planowana jest na drugą połowę 2024 r. i będzie trwała 10 dni. W tym czasie czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad jego powierzchnią. Chodzi między innymi o sprawdzanie działania statku Orion. Jest to więc misja, która ma utorować drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. Z kolei Artemis IV w drodze na Księżyc ma już właśnie skorzystać z nowej stacji Gateway.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Astronauci z Wielkiej Brytanii polecą na ISS
Grafika tytułowa: Nicolas Thomas / Unsplash