Astronauci z Wielkiej Brytanii polecą na ISS

Aż czterech brytyjskich astronautów może wkrótce udać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To efekt umowy podpisanej z firmą Axiom Space.

Amerykańska firma Axiom Space podpisała umowę z Brytyjską Agencją Kosmiczną, dzięki której czterech astronautów może wkrótce udać się na Międzynarodową Stację Kosmiczna (ISS) w ramach prywatnej misji.  

O podpisanej umowie poinformował George Freeman, poseł do parlamentu, minister stanu w Departamencie Nauki, Innowacji i Technologii. Będzie to całkowicie brytyjski lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zakłada się, że astronauci spędzą w kosmosie około dwóch tygodni i w tym czasie przeprowadzi badania naukowe, a także przetestuje nowe technologie.

Perspektywa historycznej misji w Wielkiej Brytanii z Axiom Space może zainspirować całe nowe pokolenie do sięgnięcia gwiazd, wspierając jednocześnie nasze wysiłki na rzecz zbudowania jednej z najbardziej innowacyjnych i atrakcyjnych gospodarek kosmicznych na świecie, więc nie mogę się doczekać, aby zobaczyć kolejne etapy rozwoju prac eksploracyjnych – powiedział George Freeman cytowany przez portal. 

Polski astronauta

Dr Sławosz Uznański, zgodnie z podpisaną umową już niedługo skorzysta z usług świadczonych przez firmę Axiom Space.  Na początku września został przyjęty do Europejskiego Korpusu Astronautów i obecnie przechodzi intensywny program szkolenia, które ma go przygotować do zbliżającej się misji Ax-4, która powinna wystartować w drugiej połowie 2024 r.

Z kolei Polska Agencja Kosmiczna POLSA poinformowała o wstępnych wynikach eksperymentów, które zrealizuje polski astronauta podczas swojej misji.

Nadesłano rekordową liczbę 66 zgłoszeń, z których opracowano wstępną listę obejmującą 18 eksperymentów. Prezes POLSA, prof Grzegorz Wrochna podkreślił, iż jest przekonany, że wybrane eksperymenty przyczynią się do postępów w takich dziedzinach, jak inżynieria kosmiczna, medycyna kosmiczna, nauki biologiczne czy biotechnologia, a najlepsze propozycje zakładające testowanie na stacji ISS technologii, układów modułów, systemów lub materiałów mogą być także wykorzystane w przyszłych misjach eksploracyjnych ESA lub NASA – czytamy także.

Axiom Space jest komercyjnym dostawcą pełnego zakresu usług misji orbitalnych dla przemysłu kosmicznego. Realizuje kompleksowe wyprawy załogowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną, w której ma wziąć udział Sławosz Uznański ma odbyć się w drugiej połowie 2024 r.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Tajemniczy sygnał z centrum Drogi Mlecznej

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash