Wenus, a teraz Mars. Tajemnicza zielona poświata!
Satelita Trace Gas Orbiter należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej wykrył tajemnicze zielone światło pochodzące z Marsa. Naukowcy uważają, że może to mieć istotne znaczenie dla przyszłych kolonizatorów.
Trace Gas Orbiter dzięki zamontowanemu urządzeniu NOMAD-UVIS zmierzył poświatę, która ukazała się po nocnej stronie Marsa w górnej części atmosfery planety. Pierwotnie założono, że wynikała ona z interakcji tlenu z górną częścią atmosfery Czerwonej Planety, gdyż podobne zjawisko zaobserwowano w dziennej poświacie na planecie. Dalsza analiza wskazała jednak na inną przyczynę.
Ta emisja jest spowodowana rekombinacją atomów tlenu powstałych w letniej atmosferze i transportowanych przez wiatry na wysokie szerokości geograficzne zimowe, na wysokości od 40 do 60 km w marsjańskiej atmosferze – wyjaśnia Lauriane Soret, badaczka z Laboratorium Fizyki Atmosfery i Planetarnej Uniwersytetu w Liege w Belgii należąca do zespołu, który opublikował odkrycie w Nature Astronomy, cytowana przez portal.
Zdaniem naukowców na większych wysokościach atomy wchodzą w kontakt z cząsteczkami CO2 i w efekcie wytwarza się cząsteczka tlenu „w stanie wzbudzonym”. To z kolei powoduje emisję światła, które można zaobserwować nad powierzchnią w pobliżu obszarów polarnych Marsa.
Te obserwacje są nieoczekiwane i interesujące dla przyszłych podróży na Czerwoną Planetę – powiedział Jean-Claude Gérard, główny autor nowego badania i naukowiec z Uniwersytetu w Liège.
Jak wyjaśnia Europejska Agencja Kosmiczna, dzięki instrumentowi NOMAD-UVIS w który wyposażony jest satelita Trace Gas Orbiter był on w stanie monitorować nocną stronę Marsa. Urządzenie to obejmuje bowiem zakres widma światła od bliskiego ultrafioletu do światła czerwonego. NOMAD w trakcie przeloty satelity był skierowany w stronę krawędzi Marsa, aby lepiej obserwować górną część atmosfery planety.
Mars to surowa i niegościnna planeta. Temperatury spadają tam do -90 stopni Celsjusza, a atmosfera jest tak cienka, że nie chroni przed promieniowaniem kosmicznym. Ponadto, brak tlenu i obecność toksycznych substancji w atmosferze sprawiają, że Mars jest nieprzyjaznym miejscem dla życia takiego, jakie znamy.
Źródło: next.pl
Czytaj też: Polskie satelity Intuition-1 i STORK-7 szczęśliwie wyniesione na orbitę
Grafika tytułowa: Planet Volumes