Zmiany klimatyczne wpłyną na rynek piwa?

Coraz cieplejsze, dłuższe i bardziej suche lata przyczynią się do znacznie mniejszych zbiorów chmielu. Zdaniem naukowców zmiany te spowodują, że piwo będzie droższe i do tego gorsze w smaku.

Badania, które ukazały się w „Nature Communications” wskazują, że globalne ocieplenie może wpłynąć nie tylko na ilość, ale także jakość zbieranego w gospodarstwach rolnych chmielu. Chmiel jest jednym z kluczowych składników większości piw. Dla producentów i konsumentów to zła wiadomość. Ci pierwsi będą musieli dostosować swoje metody warzenia do zaistniałej sytuacji, a drudzy będą musieli przywyknąć do wyższych cen.   

Według prognoz badaczy, plony chmielu z europejskich upraw spadną o od 4 proc. do nawet 18 proc. do 2050 roku. Jeśli rolnicy nie przystosują się do cieplejszych i bardziej suchych warunków, uprawy chmielu mogą przestać się opłacać. Dodatkowo zawartość alfa-kwasów w szyszkach chmielu – związków, które nadają trunkowi charakterystycznego smaku i zapachu, spadnie o około 20-31 proc. – czytamy na portalu.

Zdaniem czeskiego badacza Miroslava Trnka z Akademii Nauk Republiki Czeskiej i współautora badania, niestety piwosze z pewnością odczują zmiany klimatu na jakości i cenie swojego ulubionego trunku i co najgorsze – jego zdaniem – jest to nieuniknione.  

Zdaniem badaczy rolnicy muszą dostosować swoje uprawy do zmieniającego się świata, aby poprawić plony. Niektórzy z nich zapewne będą przenosić swoje uprawy na wyżej położone tereny albo w doliny, gdzie występuje więcej opadów lub będą instalować systemy nawadniające. Pewnym rozwiązaniem zdaniem naukowców może być także powiększenie obszaru wykorzystywanego do uprawy chmielu o około 20 proc.

W niedawno przeprowadzonych badaniach uczeni sprawdzili, jak zmieniały się średnie plony chmielu w latach 1971–1994 i 1995–2018. Analizy te pokazały, że w niektórych obszarach nastąpił spadek plonów o prawie 20 proc. Pokazały również, że produkcja szyszek chmielowych spadła od 0,13 do 0,27 tony z hektara – czytamy także.

W ostatnim okresie ze względu na wzrost cen energii jak i inflację ceny piw mocno wzrosła. Nie wiadomo czy kolejna zła wiadomość dla tego segmentu nie spowoduje znaczące przetasowania na rynku producentów piwa.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Krew stulatków. Naukowcy zbadali, dlaczego akurat im się udało!

Grafika tytułowa: Markus Spiske / Unsplash