Układ Słoneczny jest większy i masywniejszy niż nam się wydaje?
Dzięki analizie przeprowadzonej przez astronomów wiemy już, że nasz Układ Słoneczny jest o wiele większy, niż pierwotnie uważano. A to nie koniec niespodzianek.
Podczas wyszukiwania nowych celów dla sondy New Horizons badacze z kanadyjskiego Herzberg Astronomy and Astrophysics Research Centre przeczesywali zewnętrzne obszary naszego Układu Słonecznego. Ich analizy potwierdzają wcześniejsze spostrzeżenia, a jednocześnie wskazują na nowe obszary, które wymagają dodatkowych badań.
Za Neptunem znajduje się Pas Kuipera, który rozciąga się od 30 do 50 au (jednostek astronomicznych; 1 au to w przybliżeniu 149 597 870 700 m). Pas składa się z bardzo licznych kosmicznych skał – do największych należy Pluton, Haumea i Makemake. Obok nich znajdują się mniejsze i większe skały zbudowane z krzemianów, żelaza i lodu – czytamy na portalu.
Ostatnie badania wskazują, że za Pasem Kuipera w odległości 10 au znajdują się kolejne obiekty kosmiczne. Układ Słoneczny może więc rozciągać się nawet na odległość 100 au, a jednocześnie nowe analizy pokazują, że może on być również znacznie masywniejszy, niż do tej pory sądzono.
Zauważono „wzrost gęstości materii” w odległości od 60 do 80 au wzdłuż trajektorii New Horizons. Może to jednocześnie tłumaczyć „anomalną poświatę”, która wychwytywana przez sondę i przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a – nowoodkryty pas cząstek odbija światło w zewnętrznym Układzie Słonecznym – czytamy także.
Badacze próbują znaleźć także odpowiedź na pytanie, czy wokół Słońca może istnieć dodatkowy pas lodowych asteroid.
Badania zostały przedstawiono na międzynarodowej konferencji naukowej Lunar and Planetary Science Conference 2023 i nie zostały jeszcze zrecenzowane.
Źródło: geekweek.pl
Czytaj też: Planetoida z cennymi pierwiastkami. Tuż za Marsem!
Grafika tytułowa: Greg Rakozy / Unsplash