Krew stulatków. Naukowcy zbadali, dlaczego akurat im się udało!

Badania trwały kilkadziesiąt lat, podczas których gromadzono dane dotyczące zdrowia osób cieszących się długowiecznościa. Dlaczego niektórzy dożywają 100 lat?

Jeżeli pominiemy niedawną pandemię i jej wpływ na statystykę, to możemy skupić się na danych jakie niedawno przedstawili naukowcy. W krajach znajdujących się na wyższym poziomie rozwoju gospodarczego generalnie przybywa osób, które przekroczyły próg 100 lat. To oczywiście nie jest nic nowego.    

Grupa naukowców postanowiła jednak przebadać skład krwi osób, które przekroczyły 100 lat i porównać go ze składem tych, którym to się nie udało. Badanie objęło ponad 44 tysiące Szwedów w wieku powyżej 64 lat.

Każdy z badanych był poddawany regularnej ocenie stanu zdrowia. Wyniki gromadzono przez 35 lat i 1224 osoby okazały się długowieczne. Dożyły one wieku 100 lat i to w ich organizmach naukowcy postanowili poszukać przepisu na sukces – czytamy na portalu.

Oczywiście nie jest zaskoczeniem, że zdecydowaną większość stulatków stanowiły kobiety. Jednak to właśnie krew i jej skład stanowił sedno badań, gdyż naukowcy poszukiwali w niej biomarkerów uznawanych za powiązane ze starzeniem się i śmiertelnością.

W tym celu w krwi badanych brano pod uwagę poziomy kwasu moczowego, cholesterolu, glukozy, keratyny i odpowiedzialnej za odżywianie albuminy. Istotne były także poziomy kilku biomarkerów związanych z funkcją wątroby. Osoby, które dożyły setnych urodzin miały zazwyczaj niższy poziom glukozy, kreatyniny i kwasu moczowego. Różnica występowała już po sześćdziesiątce. Oprócz tego aż 10 biomarkerów można było powiązać z prawdopodobieństwem osiągnięcia 100 lat – czytamy także.

Ciekawe, że różnice te występowały zdaniem naukowców na długo przed śmiercią i niektórzy z badanych mieli biologicznie większe szanse na osiągnięcie sędziwego wieku. Co istotne nie miały tutaj znaczenia płeć czy obciążenie chorobami, ani nawet wiek w jakim był dawca materiału biologicznego. Możemy być w pewien sposób rozczarowani wyniki tych badań. Zdaniem naukowców być może sprzyja długowieczności  metabolizm organizmu i zdrowy styl życia. Z drugiej jednak strony wyniki nie pozwalają określić które czynniki genetyczne ani jakie elementy stylu życia są najistotniejsze.

Źródło: wp.pl

Czytaj też: Atlas ludzkich komórek mózgowych. To przełomowy projekt!

Grafika tytułowa: Alex Chernenko / Unsplash