Ogromna burza słoneczna sprzed 14 tysięcy lat? Naukowcy odkryli ślady na Ziemi!

Burza geomagnetyczna może mieć katastrofalne skutki dla społeczeństwa opartego na technologii. Historia wskazuje, że nie możemy spać spokojnie.

Naukowcy z Uniwersytetu Aix-Marseille, Collège de France, IMBE, CEREGE i z Uniwersytetu w Leeds zbadali częściowo skamieniałe pnie odkryte w południowych Alpach Francuskich. Pnie miały kilkaset tysięcy lat. W celu dokładniejszego ich zbadania pocięli je na bardzo cienkie kawałki i zajęli się analizą słoi. Udało im się zidentyfikować bezprecedensowy wzrost poziomu węgla-14, który miał miejsce właśnie 14 300 lat temu. Następnie wyniki porównali ze wzrostem tego promieniotwórczego izotopu węgla z poziomami berylu w rdzeniach lodowych wydobytych z Grenlandii. Wniosek był tylko jeden, to efekt potężnej burzy słonecznej.

Węgiel-14 jest stale wytwarzany w górnych warstwach atmosfery w wyniku łańcucha reakcji inicjowanych przez promieniowanie kosmiczne. Niedawno naukowcy odkryli, że ekstremalne zdarzenia słoneczne, w tym rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy, mogą również powodować ogromne skoki produkcji węgla-14 – powiedział Edouard Bard z Collège de France i CEREGE, główny autor publikacji, cytowany na portalu.

Naukowcy swoje badania opublikowali w „Philosophical Transactions of the Royal Society A: Mathematical Physical and Engineering Sciences.

Zdaniem naukowców, gdyby obecnie doszło do takiego zdarzenia zniszczeniu uległy sieci elektroenergetyczne, systemy satelitarne, a ich odbudowa mogłaby potrwać bardzo długo. Skutki dla wielu ludzi byłby tragiczne, gdyż bez prądu wiele urządzeń zarówno w domu jak i w szpitalach i aptekach przestałaby działać.

Ekstremalne burze słoneczne mogą mieć ogromny wpływ na Ziemię. Takie super-burze mogą trwale uszkodzić transformatory w naszych sieciach elektroenergetycznych, powodując ogromne i powszechne przerwy w dostawie prądu, mogące trwać miesiącami. Mogłyby również spowodować trwałe uszkodzenie satelitów, na których wszyscy polegamy w nawigacji i telekomunikacji, czyniąc je bezużytecznymi. Stworzyłyby również poważne ryzyko w postaci zwiększonego promieniowania dla astronautów przebywających w przestrzeni kosmicznej – powiedział Tim Heaton z Uniwersytetu w Leeds.

Do najbardziej znanej burzy geomagnetycznej doszło w 1859 roku. Potężny koronalny wyrzut masy ze Słońca dotarł do Ziemi zaledwie po 18 godzinach. Zdaniem naukowców do podobnych zdarzeń doszło również w latach 993 i 774.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Sukces Hiszpanii – udany start rakiety Miura 1!

Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash