Sukces Hiszpanii – udany start rakiety Miura 1!
Hiszpańska firma PLD Space przeprowadziła start swojej rakiety suborbitalnej – Miura 1. Pomimo nie osiągnięcia wcześniejszych założeń próbę uznano za sukces.
Był to pierwszy lot rakiety suborbitalnej przeprowadzony przez PLD Space z Centrum Testowego El Arenosillo w Narodowym Instytucie Technologii Kosmicznej w Huelvie w Hiszpanii, Zgodnie z wcześniejszymi założeniami lot miał trwać ok. 12 minut, a rakieta miała osiągnąć wysokość 80 km nad powierzchnią Ziemi.
W rzeczywistość Miura 1 nie osiągnęła założeń PLD Space. Lot rakiety trwał około 5 minut, a apogeum lotu wyniosło 43 km. Pomimo niespełnienia oczekiwać, hiszpański start-up określił misję sukcesem, gdyż zrealizowano wszystkie techniczne cele misji związane z ciągiem silnika, śledzeniem trajektorii i zachowaniem wyrzutni – czytamy na portalu.
Jak tłumaczył później CEO PLD Space Raul Torres ze względów bezpieczeństwa została zmieniona trajektoria lotu Miury 1. Według niego do pozytywnych aspektów tej próby należy zaliczyć osiągnięcie warunków mikrograwitacji oraz etapu Max-Q, czyli punktu, w którym na rakietę orbitalną działa największe ciśnienie w pokonywanej atmosferze.
Dodatkowo z sukcesem przetestowano ponowne wejście w atmosferę ziemską i system otwarcia spadochronów podczas powrotu na Ziemię. Podczas misji PLD Space zachowało pełną kontrolę nad rakietą suborbitalną. Finalnie Miura 1 wylądowała w Oceanie Atlantyckim, a wkrótce po tym inżynierowie firmy mieli podjąć próbę odzyskania systemu – czytamy także.
Specjaliści zwracają uwagę, że jest to pierwsza europejska rakieta, która została zaprojektowana w taki sposób, aby można ją było później odzyskać. Dodatkowo udało się przetestować w warunkach mikrograwitacji urządzenia z Centrum Technologii Kosmicznej i Mikrograwitacji, działającego przy Uniwersytecie w Bremie.
Firma PLD Space prowadzi także prace nad rakietą orbitalna, która miałaby służyć do wynoszenia małych satelitów o nazwie Miura-5.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Księżyc się kurczy i oddala? Nowe ustalenia naukowców!
Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash