Gazowy olbrzym wielkości Saturna. Nowe odkrycie!

Wystrzelony przez NASA kilka lat temu teleskop TESS odkrył egzoplanetę mającą najdłużej trwający rok wśród wszystkich planet, które znaleziono z wykorzystaniem tego obserwatorium.

TESS służy do wyłapywania w kosmosie egzoplanet, których do tej pory udało się odkryć kilka tysięcy. Najnowsze odkrycie obserwatorium naukowcy sklasyfikowali pod nazwą TOI-4600c. Ta egzoplaneta jest ciekawa z dwóch konkretnych powodów.

Jeden obieg wokoło gwiazdy trwa tam 482,82 ziemskich dni, czyli około 16 miesięcy. Dla porównania absolutnym rekordzistą pod tym względem jest świat, który na wykonanie jednej orbity potrzebuje 80 tys. ziemskich lat. Ta planeta znajduje się jednak bardzo daleko od własnej gwiazdy. Astronomowie oszacowali, że jest to około 2 tys. razy więcej w porównaniu do odległości Ziemi od Słońca – czytamy na portalu.

Naukowcy zwracają uwagę, że TOI-4600c to tzw. gorący Jowisz czyli planeta osiągająca wysokie temperatury. Tymczasem w tym przypadku jest inaczej, bo średnia temperatura na powierzchni to -78 stopni Celsjusza. Oznacza to więc, że świat ten jest jednym z najchłodniejszych wśród odkrytych przez teleskop TESS. To jeszcze nie koniec niespodzianek.

Egzoplaneta TOI-4600c to gazowy olbrzym, który wielkością jest zbliżony do Saturna. W układzie znajduje się jeszcze inna planeta, którą także odkryto z wykorzystaniem TESS. Jest to TOI-4600b większe od Neptuna. Świat ten również jest gorącym jowiszem, ale z krótszą orbitą w postaci 82,69 dni oraz średnią temperaturą na poziomie 76,6 stopni Celsjusza – podsumowano na portalu.

Przy okazji przypominamy, że egzoplanety to planety krążące wokół innej gwiazdy niż Słońce. Odkrywcą pierwszych takich pozasłonecznych obiektów był polski astronom Aleksander Wolszczan.

Czytaj też: Chiny przygotowują własny kosmiczny teleskop

Źródło: geekweek.pl

Grafika tytułowa: Frantisek Duris / Unsplash