Telewizor SONY A90K – najnowszy OLED TV dla graczy
W tym telewizorze znajdują się wszystkie wiodące i najnowsze dostępne technologie. Może nie widać tego po niedużej, 48 calowej obudowie, ale z całą pewnością widać to po jego cenie.
Telewizory dla graczy to stosunkowo nowa kategoria, która pojawiła się na rynku zaledwie kilka lat temu. Jednak większość odbiorników miała jedynie specjalny tryb dla gamingowy. Seria SONY A90K to telewizory dostępne tylko w dwóch rozmiarach 42 i 48 cali, zostały zaprojektowane z myślą o graczach. Czym wyróżniają się takie urządzenia? To żadna tajemnica. Po prostu posiadają dużo lepsze parametry, które są istotne dla gier, takie jak: rozdzielczość 4K, obsługa 120 klatek/s, krótki czas reakcji matrycy (8,5 ms) i technologie wspomagające, takie jak: Auto Low Latency Mode i Variable Refresh Rate.
Ferrari wśród gamingowych TV
Testowany SONY A90K to nieduży telewizor OLED z matrycą 48 cali. Jego tylna obudowa została wykonana z matowego, dobrej jakości tworzywa sztucznego, natomiast cieniutkie ramki okalające ekran i stopka/podstawa są ze stali. Wyjmując TV z kartonu zastanawiałem się czy to, aby nie monitor, ponieważ od wielu lat nie testowałem telewizora mniejszego niż 55 cali. Przyznam, że długo przyzwyczajałem się do tak małego ekranu, ale po tygodniu przestało to mieć dla mnie znaczenie. Firma SONY od zawsze słynęła z bardzo minimalistycznych i nowoczesnych projektów i tak jest też w tym przypadku. Telewizor jest smukły, bezramkowy, wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Stalową podstawę można montować na dwóch wysokościach, pierwsza to praktycznie poziom zero, równo z dolną linią TV oraz wyższa z prześwitem umożliwiającym używanie soundbaru. Trzecią opcją jest montaż TV na ścianie.
Przeczytaj też: Samsung The Frame – telewizor niczym dzieło sztuki (conowego.pl)
Najnowsza technologia
Telewizor SONY A90K wyposażono w 48 calową matrycę OLED o przekątnej 120 cm, 4K UHD o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli z częstotliwością odświeżania obrazu od 100 do 120 Hz. Sercem tej, najwyższej serii jest procesor SONY XR Picture, który nieustannie przez kolejne lata był i jest nadal ulepszany, aby dostarczyć obraz najwyższej jakości. TV obsługuje także technologie HDR10 oraz Dolby Vision i gdy system wykryje, że odtwarzany film wykorzystuje daną technologię wówczas wyświetla obraz w najlepszej możliwej wersji. Faktycznie oglądając telewizję lub popularne VOD jak Disney+, Prime Video czy Netflix obraz jest doskonale skalibrowany. Kolory nie są ani zbyt mocna ani zbyt słabe, obraz jest bardzo wyraźny, czysty i dobrze zbalansowany. Dlatego SONY A90K nie tylko idealnie nadaje się do oglądania filmów i do grania, ale także do pracy dla osób pracujących na stacjach graficznych lub przy montażu filmów.
Dźwięk z ekranu
Zanim zapoznałem się z dokładną specyfikacją A90K, postanowiłem obejrzeć na nim kilka filmów, posłuchać muzyki, żeby ocenić go wstępnie polegając na swoich pierwszych wrażeniach wizualnych i dźwiękowych. Wielką niespodzianką okazał się być system nagłośnienia. Dźwięk w filmach był zaskakująco głośny, przestrzenny i dobiegał nie z dołu, nie z góry ani z boków, ale od przodu prosto z ekranu. Cognitive Processor XR i technologia Acoustic Surface Audio+ wykorzystują specjalne siłowniki, by ekran stał się także wielokanałowym głośnikiem. Emitowany dźwięk przemieszcza się wraz z akcją, zapewniając realistyczne, kinowe wrażenie. W uzyskaniu filmowego dźwięku pomaga też centralnie umieszczony subwoofer. Przyznam się, że przez 4 tygodnie testowania TV, ani razu nie uruchomiłem mojego soundbara, ani subwoofera, bo nie było takiej potrzeby.
Smart TV
Telewizory SONY nigdy nie należały do światowej czołówki, jeżeli chodzi o SmartTV. Zwykle konkurencja dużo wcześniej obsługiwała system Android i aplikacje TV. Jednak seria A90K oferuje pełen pakiet. Systemem operacyjnym jest Android11. Główne menu wyświetla się w postaci kafelków pokazując treści z zalogowanych serwisów VOD. TV obsługuje wszystkie dostępne aplikacje streamingowe, takie jak: Netflix, Prime Video, Disney Plus, Apple TV, Canal+, Rakuten, Polsat Box Go, Spotify czy nawet NVIDIA GeForce Now. Dodatkową niespodzianką jest dostęp do serwisu Bravia CORE, w którym znajdziemy dużo filmów w znakomitej jakości. Treści są w nim co prawda odpłatne, ale po dokonaniu rejestracji otrzymujemy vouchery, za które możemy darmowo obejrzeć kilka filmów.
Przeczytaj też: Telewizor Hisense A7GQ 55 cali – QLED 4K w super cenie (conowego.pl)
Centrum sterowania
SONY daje nam razem z telewizorem dwa piloty. Pierwszy z nich jest tradycyjny, żeby nie powiedzieć oldskulowy i nie ma się co nad nim rozpisywać. Za to drugi jest nowoczesny, częściowo wykonany ze stali, minimalistyczny, bez zbędnych przycisków do telegazety i numerków. Ma o wiele smuklejszą konstrukcję i wygodniej leży w dłoni. Rozkład zaledwie kilku przycisków jest bardzo przejrzysty i łatwo jest zapamiętać ich położenie, żeby obsługiwać je bez patrzenia. Znajdziemy na nim cztery przyciski dedykowane dla: Bravia CORE, Netflix, Disney+ i Prime Video. Pilot obsługuje też funkcje głosowe. Fantastyczną opcją jest aktywne podświetlanie przycisków. Wystarczy lekko poruszyć pilota, a wówczas aktywuje się podświetlenie na kilka sekund. Jeżeli będziemy używać pilota, to nadal będzie świecił, a gry odłożymy go, przestanie.
Podsumujmy
SONY A90K to 48 calowy OLED 4K przeznaczony dla graczy, ale oferujący najlepsze wrażenia wizualne i dźwiękowe także podczas oglądania filmów lub pracy. Mimo niedużych rozmiarów obsługuje niezliczoną liczbę najnowszych systemów i technologii poprawy obrazu i dźwięku. Niezależnie od tego, do czego będziemy go używali, to jakość obrazu pozostaje na najwyższym poziomie. Pozytywnie zaskakuje zastosowana technologia dźwięku, która płynie wprost z ekranu. Jeżeli szukasz topowego telewizora z najwyższej półki, to pokochasz SONY A90K.
Specyfikacja SONY A90K
- Rozmiar ekranu: 48 cali / 121 cm
- Format HD / Rozdzielczość: 4K UHD / 3840 x 2160
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 100 Hz / 120 Hz
- Technologia obrazu: OLED
- Technologia i format HDR: tak / HDR10, Dolby Vision, HLG (Hybrid Log-Gamma)
- Optymalizacja ruchu: XR OLED Motion
- Tuner: DVB-T (MPEG-4), DVB-T2 (HEVC), DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
- Podwójny tuner HD: tak
- Tryb gra: tak
- Technologie dla graczy: Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR), Kontrast dynamiczny XR OLED Contrast Pro
- Funkcje poprawy obrazu: Live Colour, Pixel Contrast Booster, Cognitive Processor XR, XR Triluminos Pro, XR HDR Remaster, XR 4K Upscaling (Interpolacja XR 4K), XR Smoothing, czujnik światła i koloru, obsługa CalMAN, Auto Genre Picture Mode, Auto HDR Tone Mapping
- Smart TV: tak
- System Smart: Google TV (Android 11)
- Wi-Fi: tak
- Łączność bezprzewodowa: Bluetooth, AirPlay 2, Chromecast
- Nagrywanie na USB: tak
- Funkcje Smart TV: Google Play Store, Apple HomeKit, BRAVIA CAM – opcjonalna kamera
- Aplikacje Smart TV: YouTube, Netflix, Prime Video, Apple TV, Disney+, HBO Go / Max, Rakuten TV
- Kompatybilność z asystentem głosowym: Asystent Google
- System i moc głośników: system 2.1 / 25 W
- System dźwięku przestrzennego: XR Surround
- Technologie dźwięku: Acoustic Surface Audio+, Bluetooth Audio, Dolby Atmos, Dolby Audio, DTS, HDMI eARC, system Acoustic Auto Calibration, Voice Zoom 2
- Liczba złączy HDMI: 4 (2x HDMI 2.1 / 2x HDMI 2.0)
- Liczba złączy USB: 2
- Złącze Ethernet (LAN): tak
- Cyfrowe wyjście optyczne: tak
- Złącze CI (Common Interface): 1
- Wyjście słuchawkowe: nie
- Możliwość montażu na ścianie: tak / VESA 300×300 mm
- Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.): 106,9 x 62,9 x 22,5 cm
- Wymiary bez podstawy (szer. x wys.x gł.): 106,9 x 62,4 x 4,3 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy: 16,5 kg / 13,4 kg
- Waga z opakowaniem: 21 kg
- Cena 7999 zł
Zalety | Wady |
---|---|
Klasyczny i prosty design | Dostępne są jedynie dwa nieduże rozmiary 42 i 48 cali |
Znakomita jakość obrazu | |
Świetny dźwięk dochodzący z ekranu | |
Aktywnie podświetlany Pilot | |
Wyśrubowane topowe parametry | |
Tryb dla graczy |