Dzięki AI naprawa sieci skrócona do 3 sekund

Chińska, państwowa firma energetyczna przetestowała wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu zminimalizowania przerw w dostawie usług energetycznych.

Do tej pory naprawa poważnej awarii zasilania trwała od 6 do 10 godzin, nowa metoda skraca ten czas do zaledwie 3 sekund!

Ten niesamowity system przeszedł udanie testy w społeczności mieszkaniowej, zrzeszającej 200 rodzin w miejscowości Urumczi, w prowincji  Xinjiang.

Ta sieć energetyczna posiada więcej czujników niż gdziekolwiek indziej w kraju, a każdy czujnik ma swój własny „mózg”, który może decydować o trasach zasilania bez interwencji człowieka.

Gdy wystąpi awaria w sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia w okolicy, terminale przetwarzania brzegowego natychmiast uruchomią funkcję samonaprawy, w tym automatyczną lokalizację usterek, izolację usterek i przywrócenie zasilania – podaje raport opublikowany na ten temat.

Udany eksperyment zachęca chińskie władze do rozszerzenia usługi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji na inne rojony kraju.’

Chiny produkują jedną trzecią energii elektrycznej na świecie – więcej niż USA, Japonia, Indie i Rosja razem wzięte.

 Przerwy w dostawach prądu są rzadkością w Państwie Środka, a chińscy pracownicy sieci energetycznej cieszą się bardzo dobrą opinią, szczególnie jeśli chodzi o wydajność pracy. Jeśli jednak dojdzie do awarii, naprawa wymaga wielu godzin.

Dzięki zebraniu olbrzymich ilości danych i zamontowaniu wielu czytników nowy system uzbrojony w sztuczną inteligencję jest niesamowicie wydajny, skuteczny i szybki w niwelowaniu skutków awarii i przerw w dostawie prądu z nimi związanych.

Czytaj także: Czy sztuczna inteligencja poradzi sobie w sporcie elektronicznym?