Uwaga! Nowe złośliwe apki w Google Play!

Nowa fala złośliwych aplikacji zawierających spam reklamowy i złośliwe oprogramowanie zdołała ominąć zabezpieczenia Google i trafiła do Sklepu Play.

Te 36 złośliwych aplikacji podszywa się pod narzędzia do edycji obrazów, wirtualne klawiatury, optymalizatory systemu, zmieniacze tapet i inne przydatne narzędzia.

Aplikacje obiecują dodać nowe funkcje do smartfona z Androidem. W rzeczywistości wyświetlają natrętne reklamy, subskrybują usługi premium i kradną konta w mediach społecznościowych – bije na alarm serwis BleepingComputer.

Na stronie producenta programów antywirusowych Dr Web znajduje się pełna lista aplikacji do usunięcia. Wraz z nią dodatkowe informacje na temat każdej z nich. Można się zapoznać TUTAJ.

Oprócz tego, że są irytujące, aplikacje adware mogą szybko wyczerpać baterię smartfona. Ponieważ wiele z nich jest zaprojektowanych tak, aby działały w tle nawet po ich zamknięciu.

Są to w rzeczywistości modyfikacje istniejących rodzin adware, które po raz pierwszy pojawiły się w Sklepie Play w maju tego roku.

Mogą one działać także na innych aplikacjach, ponieważ żądają pozwolenia na używanie okien nakładek podczas instalacji. Wiele z nich ma również możliwość ukrycia ikon aplikacji w szufladzie aplikacji lub zastąpienia ich inną ikoną, która przypomina podstawowy komponent systemu, taki jak „SIM Toolkit”.

Spośród tych aplikacji szczególnie ostrzegamy przed klawiaturą Neon Theme Keyboard autorstwa Nataļji Kokorevičs (wciąż dostępna w Sklepie Play). Ma ona już ponad milion pobrań, nawet z fatalnym wynikiem 1,8 na podstawie 4000 recenzji. Na szczęście wydaje się, że Google Play Protect zaczął ostrzegać użytkowników o niej na podstawie recenzji ze Sklepu Play.

Czytaj także: To już 10 lat Google Play!