Monitor Xiaomi Mi 1C – tak wiele za tak niewiele

Monitory najczęściej kojarzą się nam z dużymi ekranami, które często zajmują pół biurka. Z ogromnymi i zagiętymi wyświetlaczami na masywnych i ciężkich podstawach. No i kosztują też swoje. Xiaomi zrobiło coś zupełnie innego, stworzyło bowiem monitor, który jest ultralekki, niezwykle cienki, na filigranowej podstawie i supertani.

Monitor nie służy tylko i wyłącznie do grania, dlatego tym razem przyjrzymy się modelowi Xiaomi, który przeznaczony jest do zastosowań domowych i biurowych. Pandemia spowodowała, że wiele osób pracuje zdalnie i przeniosło dosłownie biura do swoich mieszkań. Praca przed laptopem może okazać się na dłuższą metę męcząca, bowiem ekrany notebooków nigdy nie są na wysokości naszych oczu. Możemy ratować się różnego rodzaju podkładkami, ale wtedy potrzebna jest osobna klawiatura i myszka. Dlatego jednym z lepszych rozwiązań jest podłączenie monitora do laptopa.

Waga piórkowa

Gdy wyjąłem Xiaomi Mi 1C z pudełka, nie mogłem się nadziwić jaki jest lekki i smukły. To doprawdy bardzo dobrze zaprojektowany monitor, który prezentuje się świetnie. Zastosowano w nim ekran IPS LED o rozmiarze 24 cali i rozdzielczości 1920×1080. Okalająca wyświetlacz ramka jest bardzo cienka, co dodaje urządzeniu lekkości. Konstrukcja spoczywa na stalowej stopce, która podobnie jak monitor jest cienka, niemal niewidoczna. Matryca jest do tego stopnia smukła, że patrząc z boku, monitor staje się niewidzialny. Na pleckach znajdziemy absolutne minimum, czyli gniazdo zasilania, port HDMI, złącze VGA oraz grzybek do obsługi menu. Mi 1C waży niecałe 2,7kg, czyli tyle ile przeciętny laptop.

Przeczytaj też: Acer Predator XB253QGX – test monitora dla graczy | CoNowego.pl

Dobry look

Monitor robi świetne wrażenie. Dzięki temu, że jest tak lekki, bardzo łatwo jest go zdjąć ze stołu, by schować nasze biuro na weekend. Bez większego wysiłku można podnieść go dosłownie dwoma palcami, a dzięki temu, że jest taki wąski, to łatwo go schować. Xiaomi Mi 1C pracuje na rozdzielczości Full HD w proporcjach 16:9. Obraz jest jasny, wyraźny a kąty widzenia to standardowe 178 stopni. Ekran ma dodatkowo możliwość regulacji w płaszczyźnie poziomej.

Dane techniczne Xiaomi Mi 1C

  • Ekran: 24 cale, 61 cm, 16:9, IPS LED
  • Rozdzielczość: 1920 x 1080
  • Kontrast: 1000 :1
  • Jasność ekranu: 250 cd/m2
  • Czas reakcji matrycy: 6 ms
  • Kąt widzenia: 178 stopni
  • Liczba wyświetlanych kolorów: 16,7 mln
  • Częstotliwość odświeżania obrazu: 60 Hz           
  • Złącza: HDMI x 1, VGA x 1
  • Wymiary z podstawą: (szer. x wys.x gł.) 540 x 420 x 182 mm
  • Waga: 2,7 kg
  • Cena: 660 zł

Grać czy nie grać?

Jak już wspominałem przeznaczenie C1 jest biurowe i domowe, ale kto powiedział, że nie można na nim grać. Oczywiście do gier się nadaje i przegrałem na nim kilkadziesiąt godzin. Niestety matryca ma dość wysoki czas reakcji, bo aż 6ms. Jednak nie przeszkadza to tak bardzo o ile nie grasz w gry zawodowo. Odwzorowanie kolorów jest przyzwoite, podobnie kontrasty. Jak na monitor, który kosztuje mniej niż 1000 złotych, muszę przyznać, że ja to kupuje.

Przeczytaj też: Czy rozmiar ma znaczenie? Test monitora Acer Predator XB3 XB323U GP | CoNowego.pl

Zmiana ustawień

Menu monitora podobnie jak jego bryła, jest oszczędne i ma podstawowe funkcje. Przy pomocy grzybka na pleckach możemy zmieniać takie wartości jak jasność, kontrast, temperaturę barwową, wybrać gotowe, inteligentne tryby ustawione pod konkretną aktywność lub zmienić język menu. Standardowe ustawienia są jednak optymalne i nie wymagają specjalnie dostrajania obrazu.

Podsumujmy

Xiaomi Mi 1C bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Okazało się, że można stworzyć niedrogi i w dodatku bardzo dobry i uniwersalny monitor. Ultralekka i smukła konstrukcja sprawia, że jest niemal mobilny. Pracowałem na nim po co najmniej osiem godzin dziennie, a potem dodatkowo grałem na nim kolejne godziny. Sprawdził się zarówno w pracy jak i rozrywce. Wisienką na torcie jest jego atrakcyjna cena – 660 zł!

ZaletyWady
Smukły i klasyczny designNiski czas reakcji matrycy – 6 ms
Superlekki i mobilny
Regulacja z poziomie
Cena