Xiaomi 12 Lite – solidna średnia półka dla każdego?

Wersje „Lite” topowych smartfonów najczęściej kojarzą nam się z nieco tańszymi, lecz wciąż mocnymi flagowcami, w przypadku których producent poszedł na kompromisy w celu zaoferowania nam danego urządzenia w atrakcyjnej cenie. Nieco inną drogą poszło w tym roku Xiaomi. Koncern z Chin postanowił wydać pod topową marką urządzenie ze średniej półki cenowej – Xiaomi 12 Lite. Czy jest to smartfon, który w pełni zadowoli mniej wymagających fanów Androida poszukujących solidnego urządzenia do codziennych zadań? Postanowiłem to sprawdzić!

Ekran

Xiaomi 12 Lite został wyposażony w ekran o przekątnej 6,55″ pracujący w rozdzielczości Full HD+. Jest to matryca AMOLED o odświeżaniu 120 Hz. Jakość wyświetlanego obrazu to kwestia, na którą nie sposób narzekać. Kąty widzenia są świetne, a kolory odpowiednio nasycone. Spora przekątna ekranu sprawia, że za pośrednictwem testowanego smartfona można bardzo wygodnie oglądać materiały wideo, czy też grać w ulubione gry mobilne.

Kamerka dedykowana rozmowom wideo, jak i wykonywaniu selfie została umieszczona w centralnym miejscu u góry ekranu. Charakteryzuje ją rozdzielczość 32 MP i jest to wysokiej klasy rozwiązanie, które zapewni fantastyczną jakość wykonywanych selfie oraz prowadzonych rozmów wideo. Czytnik linii papilarnych został osadzony pod ekranem. W tym segmencie wydaje to się być oczywistym zabiegiem, jednak niektórzy producenci wyłamują się z tej konwencji.

Wydajność

Xiaomi w przypadku swojej nowości postawiło na procesor Qualcomm Snapdragon 778G wspierany przez 6 GB pamięci RAM i 128 GB przestrzeni na nasze dane. Taki zestaw nie powala na kolana w 2022, jednak w trakcie testów nie spotkałem się z praktycznie żadnymi problemami związanymi z wydajnością. Na pokładzie testowanego smartfona bez najmniejszych problemów uruchomimy wszystkie wiodące gry i aplikacje mobilne, choć te najbardziej wymagające mogą łapać zadyszkę.

Xiaomi 12 Lite oferuje funkcję Dual SIM. Producent do naszej dyspozycji oddaje także modem 5G, który zapewnia dostęp do najszybszego Internetu mobilnego. Infrastruktura sieci nowej generacji jest jeszcze jednak w naszym kraju bardzo skromna. Oprócz klawisza blokowania na krawędzi mamy także klawisze regulacji głośności. Na pokładzie sprzętu tej klasy nie mogło zabraknąć modułu NFC oraz złącza USB-C. Całość pracuje pod kontrolą Androida 12 z intuicyjną w obsłudze nakładką MIUI. W niedalekiej przyszłości smartfon otrzyma Androida 13.

Zawartość zestawu

Xiaomi 12 Lite trafia do nas w standardowym – jak na chińskiego producenta przystało – pudełku. Wraz z telefonem producent serwuje nam papierologię, igiełkę tacki SIM, silikonowe etui oraz kabel USB-C i ładowarkę o mocy 67 W. W tej kwestii nie będziemy mieć więc najmniejszych powodów do narzekania

Plecki wykonane zostały z tworzywa sztucznego, jednak i tak prezentują się świetnie. Wszystko jest doskonale spasowane. Nic tu nie trzeszczy i nie skrzypi pod naporem palców. Niepokój mogą budzić mocno odstające obiektywy aparatu głównego oraz modułów pomocniczych.

Zainwestujcie jednak z czasem w dobre etui, które uchroni je przed zniszczeniem podczas upadku bądź odkładania smartfonu pleckami do dołu. Być może dobrym wyborem będzie etui z przysłoną obiektywów aparatu? Takowe w swojej ofercie posiada chociażby Niklin.

Funkcje multimedialne

Na ekranie Xiaomi 12 Lite komfortowo będziemy oglądać rozmaite materiały wideo. To zasługa świetnego wyświetlacza. Obraz będzie bardzo płynny dzięki wysokiemu odświeżaniu. Smartfon bez problemów radzi sobie z Netflixem, Amazon Prime Video czy HBO Max. Po podłączeniu porządnych słuchawek także nie byłem zawiedziony – odtwarzanie muzyki testowałem na aplikacjach Spotify i YouTube Music. We wspomnianych kwestiach urządzenie radzi sobie naprawdę dobrze i nie ma się czego wstydzić nawet na tle bardziej popularnej konkurencji (Samsung, Huawei, OPPO). Wideo odtwarzane jest płynnie nawet w wysokiej rozdzielczości (tu mam na myśli odtwarzanie w aplikacji YouTube). Oczywiście smartfon bezproblemowo współpracuje także z Chromecastem.

Funkcje foto/wideo

Xiaomi 12 Lite nieźle radzi sobie z codziennym wykonywaniem zdjęć. Nie jest to co prawda foto-smartfon, który zastąpi nam kompakt w każdej sytuacji, jednak doskonale sprawdzi się podczas spacerów, wakacyjnych wyjazdów czy spotkań rodzinnych. Urządzenie nie ma problemów z łapaniem ostrości. Całkiem nieźle radzi sobie także z odwzorowywaniem barw. Koncern z Chin postawił tutaj na trzy obiektywy:

  • główny – 108 MP,
  • szerokokątny – 8 MP,
  • makro – 2 MP.

Sprawdź też: Zbieraj punkty w Sklepie Play! O co chodzi?

Wideo nagramy maksymalnie w 4K i 60 kl./s. Nagraniom realizowanym za pośrednictwem Xiaomi 12 Lite nie można nic zarzucić. Są dobrze wyostrzone, a barwy odwzorowane są wzorowo. Jeśli jednak zaczynamy nagrywać stabilizowane wideo w ruchu – robi się dramat. Niestety mocno odczuwalny jest brak stabilizacji optycznej. Z tą elektroniczną smartfon sobie po prostu nie radzi. Nagrania bardzo mocno smużą, co widać na załączonym wideo.

Aplikacja aparatu od Xiaomi jest bardzo intuicyjna w obsłudze i nie sposób pogubić się w oferowanych przez nią funkcjach. Wszystkie najważniejsze mamy w zasięgu ręki – zarówno w kwestii wykonywania zdjęć, jak i kręcenia materiałów wideo. Koncernowi z Chin jednak od lat nie można w tej materii zarzucić zbyt wiele.

Bateria

Xiaomi 12 Lite zasilany jest baterią o pojemności 4300 mAh. Takie ogniwo zapewni użytkownikowi jeden pełny dzień intensywnej pracy. Dodatkowo, gdy naszemu urządzeniu zabraknie energii, to możemy ją uzupełnić dzięki szybkiemu ładowaniu 67 W. Wystarczy więc kilka minut z ładowarką by zapewnić smartfonowi odpowiednią ilość prądu na kilka godzin pracy. Niestety nie mamy tu funkcji ładowania bezprzewodowego ani ładowania zwrotnego.

Podsumowanie

PlusyMinusy
+ czytelny ekran o wysokiej rozdzielczości,
+ design i jakość wykonania na wysokim poziomie,
+ nakładka MIUI,
+ rozsądnie przemyślane funkcje fotograficzne.
– słaba stabilizacja wideo,
– kuleje trochę wydajność – przydałoby się więcej RAM-u.

Xiaomi 12 Lite to niezły smartfon ze średniej półki cenowej, który powinien spełnić oczekiwania mniej wymagających fanów Androida. Poradzi sobie z codziennymi zadaniami (choć można odczuć brak dodatkowych 2 GB RAM-u w testowanym egzemplarzu), zrobi niezłe zdjęcia, pozwoli na uruchomienie popularnych gier. Problemem jest niska jakość nagrywanych wideo w ruchu, stabilizowanych elektronicznie. Jeśli jednak na co dzień nie rejestrujecie materiałów tego typu, z zakupu na pewno będziecie zadowoleni. Xiaomi 12 Lite kosztuje