Tissot T-Touch Connect Solar – fuzja przyszłości

Tą hybrydą nie pogardzą nawet najbardziej konserwatywni fani zegarków tradycyjnych

Świat użytkowników zegarków podzielił się na tych, którzy hołdują starej szkole i dla tej grupy zegarek tradycyjny jest świętością. Nie akceptują żadnych smart urządzeń, ładowania baterii co kilka dni ani wyświetlaczy zamiast mechanicznych wskazówek. Ci drudzy są fanami nowych technologii i dla nich zegarek musi być smart, musi mierzyć im kroki, biegi i skoki. Musi wyświetlać powiadomienia, wskazywać drogę na siłownie. Zwykły tradycyjny czasomierz widzieli u dziadka na nadgarstku albo w antykwariacie. A gdyby tak stworzyć zegarek, który wizualnie wygląda bardzo tradycyjnie, ma fizyczne wskazówki, a dodatkowo posiada funkcję smartwatcha? Na dokładnie taki pomysł wpadli inżynierowie ze szwajcarskiej firmy Tissot projektując najnowszą odsłonę modelu T-Touch Connect Solar.

Trochę historii

Mimo długiej historii marki, wielkiego doświadczenia i setek modeli analogowych w swojej ofercie, firma Tissot od bardzo dawna postawiła także na rozwój nowych technologii. Niewiele osób wie, że Tissot już w 1999 roku zaprezentował światu swój pierwszy zegarek dotykowy. W kolejnych latach producent wprowadził do sprzedaży model T-Touch Expert, a w roku 2014 światło dzienne ujrzał Tissot T-Touch Expert Solar, czyli zegarek zasilany energią słoneczną. Najnowszy Tissot T-Touch Connect Solar miał premierę w roku 2020 i oferuje dodatkowo połączenie z aplikacją mobilną. Tissot od ponad 20 lat rozwija swoją technologię T-Touch, która umożliwia obsługę zegarków przy pomocy dotyku palca w wybranych miejscach na tarczy. Oprócz serii T-Touch, Tissot ma w swojej ofercie: T-Sport – zegarki sportowe i nurkowe, T-Classic – zegarki klasyczne, T- Lady – zegarki damskie o zróżnicowanej stylistyce (klasyczne, sportowe, biżuteryjne), Heritage – zegarki w stylu retro nawiązujące do kultowych modeli marki, T-Pocket – zegarki kieszonkowe w stylu nowoczesnym i retro oraz T-Gold – zegarki z kopertami lub elementami z 18-karatowego złota.

Ponadczasowy

Tissot T-Touch Connect Solar to połączenie tradycyjnego zegarka kwarcowego z urządzeniem smart. Posiada on szkło dotykowe, które ułatwia obsługę oraz panel solarny, dzięki któremu działa nawet do sześciu miesięcy. Słowo Connect jest w jego nazwie dość kluczowe, bowiem informuje nas, że zegarek łączy się z aplikacją na smartfonie. T-Touch Connect Solar jest ukłonem z jednej strony dla fanów marki i jej konserwatywnych rozwiązań, ale z drugiej strony oferuje powiew nowych technologii, z których coraz chętniej korzystamy. Jednak w żadnym wypadku nie jest to typowy smartwatch.

Przeczytaj też: Garmin Fenix 7 Solar – high-endowy smartwatch dla aktywnych | CoNowego.pl

Niespotykana fuzja

Zegarek został wykonany z materiałów premium takich jak: ceramika, tytan oraz szafirowe szkło. W okrągłej, masywnej kopercie o wymiarach 47,5 mm, umieszczono nowocześnie zaprojektowane indeksy, pokryte materiałem luminescencyjnym. Czas wskazują analogowe, ażurowane wskazówki, które także mają świecące wypełnienie, natomiast w czerwony sekundnik wkomponowano z klasą literkę T, czyli logo producenta. Po wewnętrznej stronie pierścienia znajdują się opisy do sześciu stref T-Touch reagujących na dotyk (Meteo, Activity, Connected, T-Touch, Timing i Navigation), natomiast w dolnej części znajduje się cyfrowy ekran MIP z niskim użyciem energii, który wyświetla zawartość stref oraz powiadomienia z telefonu. Oprócz szkła dotykowego zegarek posiada koronkę oraz dwa przyciski, które także służą do obsługi licznych funkcji. Od dołu zaś zegarek ma dekielek wykonany z tworzywa sztucznego, dzięki któremu możemy ładować akumulator przy pomocy ładowarki indukcyjnej.  

Funkcje Smart

W pełni naładowana bateria może działać nawet do sześciu miesięcy, ale na szczęście możemy ją doładować bezprzewodowo lub solarnie. Jednak to, jak długo zegarek będzie działał, zależy oczywiście od tego czy będziemy dużo korzystać z funkcji smart. Czasomierz łączy się z naszym smartfonem przy pomocy Bluetooth i po szczegółowej konfiguracji możemy wybrać, te funkcje, które nas interesują. Podczas miesięcznych testów, korzystania z powiadomień z telefonu, pogody i innych opcji nawet nie zauważyłem spadku poziomu baterii. Wskaźnik jest bowiem podzielony na sześć pasków, a każdy z nich oznacza miesiąc pracy na baterii. T-Touch Connect Solar nie oferuje nam pomiaru tętna, mierzenia temperatury ciała, ani zawartości tlenu w organizmie. Zegarek skupia się wokół takich opcji jak: wysokościomierz, kompas, kalendarz, alarm, czas, strefy czasowe, zapis dziennika chrono, licznik kroków, spalone kalorie, przebyty dystans, barometr, temperatura, trend pogodowy, azymut, powiadomienia, połączenie przychodzące, alerty o połączeniu, automatyczny tryb uśpienia.

Aplikacja na telefon

T-Touch Connect Solar korzysta z mobilnej aplikacji T-Connect, która synchronizuje się z zegarkiem i zapisuje wszystkie przechwycone dane. Aplikacja nie jest zbytnio rozbudowana i oferuje podgląd podstawowych aktywności, takich jak: kroki, przebyty dystans, spalone kalorie i rodzaj aktywności. Jednak to dzięki niej, możemy otrzymywać powiadomienia z telefonu, co jest bardzo przydatne.

Przeczytaj też: Garmin Instinct Crossover Hybrid Smartwatch – rewolucja w smart zegarkach | CoNowego.pl

Podsumowując…

Tissot T-Touch Connect Solar to przepięknie wykonany zegarek o tytanowej kopercie, ceramicznym pierścieniu lunety i odpornym na zadrapania szafirowym szkle z technologią dotykową T-Touch oraz baterią z ładowaniem solarnym i indukcyjnym, która działa nawet do sześciu miesięcy. Oprócz swojego klasycznego sznytu, typowego dla tej serii, zegarek posiada liczne funkcje smart, które współpracują z dedykowaną aplikacją mobilną. Czasomierz występuje w kilku wersjach kolorystycznych na silikonowych, bardzo wygodnych paskach.

Specyfikacja Tissot T-Touch Connect Solar

 • Rodzaj zapięcia: pasek
 • Mechanizm: kwarcowy
 • Funkcje: Data, Chronograf, GMT, Alarm
 • Kształt koperty: okrągła
 • Kolor tarczy: czarna
 • Materiał wykonania: ceramika + tytan
 • Materiał wykonania zapięcia: silikon
 • Wodoodporność: 100 m
 • Szkło: szafirowe
 • Szerokość koperty: 47,5 mm
 • Cena 5250 PLN