ThinkPad X1 Carbon 10. generacji – biznesowy laptop najwyższej klasy w odświeżonym wydaniu

Wydawać by się mogło, że w wysokiej klasy laptopach biznesowych trudno wymyśleć cokolwiek nowego. Lenovo z ThinkPadem X1 Carbon 10. generacji udowadnia, że da się wycisnąć jeszcze więcej.

Nie można do końca powiedzieć, że zmiany w najnowszym ThinkPadzie X1 Carbon względem poprzednika widać gołym okiem. Tzn. widać, ale nie od razu. Lenovo trzyma się klasycznego designu, kolorystyki uwielbianej przez klientów i standardowej, odpornej konstrukcji będącą już cechą charakterystyczną dla niemal wszystkich ThinkPadów. Tymczasem zmian jest całkiem sporo.

Co w środku?

Testowany przez nas model został wyposażony w w procesor Intel® Core™ i7-1260P vPro® 12. generacji oraz kartę graficzną Intel® Iris® Xe, 32 GB RAM i 1 TB dysku SSD. Ten zestaw sprawia, że urządzeniu nie zabraknie wydajności nawet na chwilę. Nowa konstrukcja procesorów Intel w inteligentny sposób przydziela obciążenia do właściwego wątku, na odpowiednim rdzeniu, we właściwym czasie, co daje lepszą efektywność w zależności od aktualnego obciążenia.

Jedną z nowości jest tu także usprawniona klawiatura, której spód został przeprojektowany pod kątem wlotu powietrza, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza. To w połączeniu z dwoma wentylatorami i tylnymi otworami zapewnia jeszcze lepszą pojemność cieplną.

Ekran doskonały

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 10. generacji występuje w niecodziennej jak na tę klasę urządzeń wersji z ekranem OLED, który znacząco polepsza wrażenia z korzystania z urządzenia. Nieważne, czy użytkownik będzie na nim tworzyć prezentacje, edytować zdjęcia, analizować rozbudowane arkusze czy po godzinach oglądać ulubione seriale – OLED nadaje się do tego świetnie. Najnowszy ThinkPad X1 Carbon został wyposażony z 14-calowy wyświetlacz o proporcjach 16:10 (zawsze to nieco więcej przestrzeni roboczej) o rozdzielczości nawet 4K WQUXGA czy 2.8K, jak w naszym testowym modelu z OLED-em i jasności 400-500 nitów w zależności od rodzaju ekranu. O nasz zdrowy wzrok zadba certyfikat Eyesafe® świadczący o zmniejszonej emisji światła niebieskiego, a o bezpieczeństwo danych opcjonalny filtr PrivacyGuard.

ThinkPad bezpieczeństwem stoi

Nie da się w przypadku ThinkPada nie wspomnieć, jak bardzo jest zaufanym i bezpiecznym urządzeniem. O tym, że praktycznie wszystkie ThinkPady testowane pod kątem 12 standardów i ponad 200 testów kontroli jakości, aby upewnić się, że sprawdzą się w ekstremalnych warunkach, wie już chyba każdy. Dzięki temu wiadomo, że takiego laptopa zabierzemy w dowolne miejsce na świecie, gdzie przeżyje nawet najbardziej ekstremalne warunki takie jak arktyczna dzicz i pustynne burze piaskowe, a do tego wytrzyma upadki z wysokości, zawilgocenia, zmienne temperatury czy ciśnienie. Nie ma się też co martwić o dane dzięki zastosowaniu w Carbonie X1 10. gen. Discrete Trusted Platform Module (dTPM) 2.0, technologii wykrywania obecności użytkownika, rozpoznawania twarzy z kamerą na podczerwień czy funkcji inteligentnego włączania z czytnikiem linii papilarnych wbudowanym w przycisk zasilania (match-on-chip).

Mała rewolucja komunikacyjna

W ThinkPadzie X1 Carbon pojawiła się nowość, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, bo zapewne zacznie się pojawiać w innych laptopach tej marki znacznie częściej. To tzw. „Communication Bar” – pasek komunikacyjny, który znajduje się nad ekranem. Wygląda niepozornie, bo przypomina to, co widać w innych laptopach Lenovo – ot ramka, w której znajduje się kamera i jej przesłona, czujniki. W Communication Bar mieści się kamera FHD o wyższej rozdzielczości z opcjonalną podczerwienią (IR) i funkcją Computer Vision, przesłona i 4 mikrofony 360° (dookólne) z wbudowaną redukcją szumów opartą na sztucznej inteligencji i technologii Dolby Voice®. Nowa kamera zapewnia jeszcze lepszą jakość wideo i usprawnia widoczność w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Podsumowanie

ThinkPad X1 Carbon 10. generacji to gwarancja wysokiej wydajności przy jednoczesnym zachowaniu mobilności, ale także legendarnej wytrzymałości. Do tego klienci otrzymują usługę CO2 Offset w standardzie i zaawansowane, 3-letnie wsparcie serwisowe Lenovo Premier Support. Lenovo dobrze sobie radzi z usprawnianiem kolejnych generacji laptopów. Co prawda właściciele poprzedniej odsłony nie muszą jeszcze się przesiadać na najnowszego Carbona, ale jeśli szukasz nowego urządzenia biznesowej klasy, które ma być zarówno mobilne, jak i o sporej mocy, to X1 Carbon w swoim najnowszym wydaniu będzie jednym z najlepszych wyborów.


Tekst powstał we współpracy z Lenovo