Recenzja realme Note 50. Smartfon dla specyficznego klienta!

Koncern realme stawia w tym roku na zmiany w portfolio. Chińczycy chcą je dość mocno urozmaicić w taki sposób, by oferować nam sprzęt dla każdego, który zaoferuje atrakcyjny stosunek ceny do jakości na różnych półkach cenowych. Producent z Państwa Środka pamięta zarówno o wymagającej klienteli, jak i o najmniej wymagających fanach Androida. Na testy trafił do mnie ostatnio realme Note 50. Jaka jest grupa docelowa dla tego urządzenia?

Ekran realme Note 50

Taniutki smartfon realme Note 50 został wyposażony w ekran IPS TFT o przekątnej 6,74″ i rozdzielczości HD+. To standardowy zabieg w przypadku urządzeń z najniższej półki cenowej. Pozytywnie zaskakuje jednak to, że realme postawiło na częstotliwość odświeżania na poziomie 90 Hz, co nie jest oczywistością w przypadku niskobudżetowych modeli.

Duży ekran to gratka dla osób oglądających wideo bądź grających w gry. Na pokładzie testowanego smartfona uruchomimy te najmniej wymagające produkcje – ze względu na ograniczenia sprzętowe. Proste gry działają jednak w jego przypadku całkiem znośnie, co było dla mnie nie lada zaskoczeniem. Podobnie jak i to, że ekran realme Note 50 nie straszy pikselozą.

Sekcja odpowiedzialna za wideorozmowy i selfie to aparat o rozdzielczości 5 MP. Możemy liczyć na podstawową jakość podczas rozmów i wykonywania autoportretów. Czytnik linii papilarnych zintegrowano z klawiszem blokady ekranu.

Czy realme Note 50 zapewnia wystarczającą wydajność?

Smartfon realme Note 50 został wyposażony w procesor Unisoc Tiger T612 wspomagany przez 3 GB pamięci RAM oraz 64 GB przestrzeni na dane rozszerzalnej kartami microSD. Warto już po pierwszym uruchomieniu wydzielić dodatkowe gigabajty na pamięć wirtualną, co poprawia jakość obsługi smartfona. Testowane urządzenie nieźle sprawdza się w podstawowych zadaniach – przeglądaniu Internetu i mediów społecznościowych czy korzystaniu z komunikatorów. Co ciekawe, da się za jego pośrednictwem relatywnie bezstresowo uruchamiać proste gry. Daleko mu jednak do takich sprzedażowych hitów, jak chociażby realme 12 Pro. Smartfon oferuje użytkownikom funkcję Dual SIM i modem LTE. Producent oddaje do naszej dyspozycji port USB-C i złącze słuchawkowe. Smuci natomiast brak NFC, który dyskredytuje smartfona w oczach osób korzystających z płatności zbliżeniowych. Całość pracuje pod kontrolą Androida 13 z nakładką producenta. Mam nadzieję, że urządzenie otrzyma chociaż Androida 14.

Co w zestawie z realme Note 50?

Smartfon realme Note 50 trafia w ręce użytkowników w dość niewielkim pudełku, które skrywa samo urządzenie, kabelek do ładowania, igiełkę do tacki SIM oraz dokumentację. Jest więc bardzo skromnie, jednak od takiego urządzenia nie możemy oczekiwać wiele – producent musiał pójść na kompromisy dla zachowania atrakcyjnej ceny. Cieszy natomiast obecność silikonowego etui chroniącego nowość od realme przed uszkodzeniami. Niedrogi smartfon to plastikowa obudowa i ramka. Producent postawił na solidne spasowanie i ciekawy design – plecki są w części matowe, a w części w połysku. Obiektywy dość mocno odstają ponad bryłę urządzenia – warto ostrożnie odkładać tego smartfona by ich nie uszkodzić.

Czytaj też: Nowa seria smartfonów realme już wkrótce!

Komfortowa konsumpcja multimediów z realme Note 50

Smartfon realme Note 50 przyzwoicie sprawdzi się podczas konsumpcji multimediów – oglądania filmów i seriali. Dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania, obraz jest całkiem płynny. Oznacza to, że korzystanie z aplikacji takich, jak Netflix, Amazon Prime Video czy HBO Max będzie komfortowym doświadczeniem. Niestety brak tu głośników stereo, jednak realme Note 50 sprawdzi się on jako mobilny odtwarzacz muzyki i zapewni całkiem przyjemne brzmienie po podłączeniu dobrej klasy słuchawek. Oczywiście testowany smartfon bezproblemowo współpracuje z Chromecastem.

A jak realme Note 50 radzi sobie z rejestrowaniem multimediów?

Nie oszukujmy się – realme Note 50 nie zachwyci nas jakością wykonywanych zdjęć czy rejestrowanych materiałów wideo i nie zastąpi nam pełnoprawnego aparatu fotograficznego. Producent postawił tu na skromne zaplecze fotograficzne z obiektywem 13 MP oraz dodatkowym, symbolicznym czujnikiem głębi 0,3 MP. Wideo nagramy maksymalnie w rozdzielczości Full HD przy 30 FPS. Owszem – okazjonalnie da się zrobić podstawowe zdjęcia czy nakręcić proste filmy, ale nie obiecujmy sobie po nich zbyt wiele. Na plus fakt, że aplikacja aparatu jest bardzo prosta w obsłudze.

Bateria to mocny punkt realme Note 50

Smartfon realme Note 50 wyposażony został w baterię o pojemności 5000 mAh. Dzięki temu, że mamy do czynienia z dość skromnie wyposażonym urządzeniem – testowaną nowość ładować trzeba średnio co dwa dni przy standardowym użytkowaniu. Niestety samo ładowanie przeprowadzane jest z maksymalną mocą 10 W, co przekłada się na ponad dwie godziny sesji z ładowarką w przypadku chęci naładowania smartfona „do pełna” z poziomu bliskiego rozładowania.

A więc – dla kogo jest realme Note 50?

Smartfon realme Note 50 zdecydowanie nie jest dla każdego. Jak już wspomniałem – to sprzęt zaprojektowany z myślą o najmniej wymagającej klienteli. Doskonale sprawdzi się w charakterze urządzenia dla seniora. Może być też rozsądnym wyborem gdy chcemy kupić naszym pociechom pierwszego smartfona, mającego oswoić dziecko ze światem elektroniki użytkowej. W cenie 399 złotych jest ciekawą propozycją. Warto również wspomnieć o tym, że aktualnie można kupić go w korzystnej promocji o stówkę taniej – za zaledwie 299 złotych.

Czytaj też: Widzieliśmy nowe smartfony realme!